Bizi arayın:
0212 900 28 79

Bizi arayın:
0212 900 28 84

Türkiye’deki Yöresel Kahve Çeşitleri

En sevdiğiniz kahve türü hangisi? Türk kahvesi mi, filtre kahve mi? Türkiye, sahip olduğu birçok kahve çeşidiyle gelişmiş bir kahve kültürüne sahip. Peki ülkemizde hangi kahveler içiliyor, bilmek istemez misiniz? Malum, bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı var!

 

Türkiye’deki Yöresel Kahve Çeşitleri

Türkiye, kahve kültürü gelişmiş bir ülkedir. Öyle ki, geleneklerimize ve kültürümüze işlemiş kahve, 40 yıl hatırı olan bir vefa göstergesidir.

Kahve denince akla köpüklü Türk kahvesi gelir. Türk kahvesi, Türkiye’de tüketimi en çok olan kahve çeşididir. Ancak ülkemizdeki kahve çeşitleri bununla sınırla değil.

 

<< Fincanının Fotoğraflarını Yolla, Uzman Falcılar Kahve Falına Baksın >>

 

Anadolu’da çeşit çeşit Türk kahvesi tüketilir:

 

1. Sütlü Türk Kahvesi

Türk kahvesinin kendine has sert tadını yumuşatmanın en leziz yollarından biri süt ile pişirmek. Klasik Türk kahvesi ile aynı şekilde kolayca hazırlayabileceğiniz sütlü Türk kahvesi için tek yapmanız gereken, cezveye su yerine süt koymak.

 

café turc

 

2. Menengiç Kahvesi

Çedene kahvesi olarak da adlandırılan menengiç kahvesi en bilinen kahve çeşitlerimizden. Çekirdek olarak yabani Antep fıstığı ağacı olarak bilinen menengiç bitkisinin meyveleri kullanılan menengiç kahvesi, klasik Türk kahvesi gibi su ile hazırlanabiliyor.

 

>> Kahve Falı Bizden Sorulur! <<

 

3. Dibek Kahvesi

Dibek bir kahve pişirme yöntemi değil, bir öğütme biçimidir. Geleneksel Türk kahvesinde kullanılan aynı çekirdek tipinin el değirmeni veya Türk kahvesi değirmenlerinde değil; taş, içi oyuk havanlarda tokmak ile dövülmesidir. Bu öğütme tipinde aromalar daha yoğun biçimde açığa çıkıyor. Türk kahvesine oranla daha yoğun kıvamlı olan kahve, yumuşak içimiyle kahve severleri cezbediyor.

 

café image

 

4. Mırra Kahvesi

Sert ve içimi yavaş olan Arap kökenli bu kahve, Türkiye’de daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tüketiliyor ve sıra gecelerinde, gecenin sonunda sunuluyor. Türk kahvesi fincanından bile küçük kulpsuz bardaklarda sunulan mırra, kahvenin birkaç kez demlenmesi ile elde ediliyor.

 

<< En İyi Falcılar Kahve Fincanınızı Yorumlasın! >>

 

5. Cilveli Kahve

Cilveli kahve, klasik Türk kahvesi gibi hazırlanıp fincana konduktan sonra bambaşka bir hale bürünüyor. Üzerine çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem parçaları, bazen de bademlere ek olarak iki farklı baharattan oluşan toz bir karışım koyuluyor. 

 

café3

 

6. Kül kahvesi

Geçmişte bakır cezvenin içinde mangalda yapılan kül kahvesi, ne yazık ki artık yapımı zorlu olduğu için tercih edilmiyor. Kül kahvesi makinesi ya da kumda kahve makinesi olarak bilinen makineler sayesinde bu kahveyi aslına çok benzer bir şekilde yapabilirsiniz.

 

Diğer yazılarımıza da göz atın:

 

 

Telepati: Sevdiğiniz Sizi Arasın

Çin Takvimiyle bebeğinizin cinsiyetini söylüyoruz Hemen Okuyun >>
 

 

 

Çin Astrolojisine Göre Burçlar

Çin Takvimiyle bebeğinizin cinsiyetini söylüyoruz Hemen Okuyun >>
 


Bize yorum bırakın

EN İYİ FALCILARIMIZ

Geleceğinize dair sorularınızın cevapları Türkiye'nin en iyi medyum ve falcılarında

Bizimle iletişime geçin.