Geleneksel Dilek Ağaçları : Tarihçesi ve Anlamı

tarihinde

Dilek ağacı geleneği bizim kültürümüze Şamanizm’den miras kalmıştır. İlginçtir ki, bu gelenek sadece bizde değil, hemen hemen her toplumda karşımıza çıkar. Peki insanlar neden dilek ağaçlarına ihtiyaç duyar?

Geleneksel Dilek Ağaçları : Tarihçesi ve Anlamı

Geleneksel Dilek Ağaçlarının Tarihi ve Anlamı

Dileklerimiz bizi biz yapan, geleceğe umutla baktığımızın göstergesi, yarınımızı hazırlayan değerli bir enerjidir. Dilek dilemek aslında hayalini kurduğumuz bir şeyin gerçekten olmasını zihnimizde canlandırmaktan başka bir şey değildir. Dilek ağacı geleneği bizim kültürümüze Şamanizm’den miras kalmıştır. İlginçtir ki, bu gelenek sadece bizde değil, hemen hemen her toplumda karşımıza çıkar. Peki insanlar neden dilek ağaçlarına ihtiyaç duyar? 


Geleceğe dair sorularınız mı var? Falcılarımızla iletişime geçin.


Orta Asya Kökeni ve Şamanizm Kültürü

Anadolu’daki dilek ağacı kültürünün kökeninin Orta Asya’daki Ovoo adı verilen ağaç ve taş içerikli tapınaklar olduğu bilinmektedir. Bu yapıtlar insanlar tarafından, Gök Tanrıya saygılarını göstermek için yüksek yerlere kurulur ve Yaradan’dan dilekler burada dilenirdi. Eskiden bu yapılara büyük saygı gösterilir, özellikle uzun yola gidenler bu yapıtlarla karşılaşırsa onun etrafında döner ve dileklerini dilerdi. Yoksa uzun yolculukların felaketle sonuçlanacağına inanırlardı. Bu inanç Anadolu topraklarında kendine yer edindi ve toplumumuzdaki en yaygın din şu an Şamanizm ya da Budizm yerine İslam olsa da insanlar Tanrı'dan yardım istemek ve dilek dilemek için hâlâ dilek ağaçlarını kullanmaya devam ediyor.

Neden Ağaçlar?

Aslında ağaç birçok toplumda bilgeliği, uzun hayatı, gök ile toprak arasındaki bağı temsil eder. Hayatın vazgeçilmezlerindendir. Bize oksijen sağlar, kavurucu güneşlerde onun gölgesine sığınırız  ve bazen de bize besinler verir. Eski toplumlarda da ağaçla iletişime geçmek, onunla konuşmak ya da onun enerjisini alabilmek için ağaca sarılmak sık rastlanan bir hareketti. Bugün de stres atmak, enerjimizi yenilemek için doğayla ve ağaçlarla iç içe olmamız öneriliyor. Çünkü ağaçların enerjisi biz insanoğluna her daim iyi geliyor.

Ağaçlar aynı zamanda kutsallığa uzanan uzun ve güçlü yapılarıyla bizim isteklerimizi göğe taşıyabilir. Bu sebepten onlara bağladığımız ipler, çaputlar ya da dileklerimizi içeren kağıtlarla dileklerimizi enerjiye çevirip ağaca ve evrene iletmiş oluruz. Tibet’teki Budistler kutsal yapılarına beyaz renkli bezler bağlarlar, bunun sebebi kalplerinin saflığını temsil ettiklerine inanmalarıdır. Bunun yanı sıra Moğollar, ağaçlara gökyüzünü ve umudu sembolize eden mavi renkte ipler bağlarlar. Anadolu topraklarında ise renklilik, çeşitlilik önem taşır. Bu sebepten dilek ağaçlarımız rengarenktir.

Hıdırellez ve Dilek

Çoğumuzun bildiği ve uyguladığı bir gelenek de kuşkusuz Hıdırellez’dir. Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğu gün olarak kabul görür. O gün geldiğinde doğayla iç içe olmalı, hiçbir canlıya zarar vermemeli ve sevincimizi başkalarıyla paylaşmalıyız. Bol müzikli ve ateşin üstünden atlamalı günde, günün en beklenen vakti olan akşam çöktüğünde gül ağacına dileklerimiz asılır. Bazı kişiler yine gül ağacının altına eğer ev istiyorlarsa kürdandan ev şekli oluşturabilir. Ertesi sabah olduğunda dileklerimiz suya atılır. 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Serhât ankut beni arasın İzmir'e gelsin

İltaç yeniaydın 2 yıl önce

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Son Yazılarımız

Çift Saatlerin Anlamları: 12:12 - Bir Dilek Tutun!

Karşınıza sık sık 12:12 saati çıkıyor ve anlamını merak mı ediyorsunuz? Merak etmeye de hakkınız var! Çünkü bu çift saat kroyucu meleğinizden bir mesaj taşıyor. Bir dilek tutmanızı çünkü ufukta sizi yeni değişimlerin beklediğini öğütlüyor.

Çift Saatlerin Anlamları: 22:22 - Pozitif düşünün!

22h22, referanslarda en sık ortaya çıkan ayna saatidir. Bu ayna saatine çekilmek önemsiz değildir, bu yüzden bunun sadece bir tesadüf olduğunu düşünmeyin. 22h22'nin güçlü bir anlamı vardır, hayatınızdaki bir olaya ışık tutmak için bilmeniz gereken koruyucu meleğinizden gelen bir mesajdır. Daha fazla uzatmadan 22h22 ayna saatinin anlamını keşfedin.

Çift Saatlerin Anlamları: 00:00 - Zor Bir Seçim

00:00 saati sürekli karşınıza mı çıkıyor? Bunun tesadüf olduğuna düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Hayatımızda bazı dönemler diğerlerinden daha karmaşıktır ve şüphe duyduğunuz zamanlarda evrendeki güçler size yardım etmek için karşınıza sık sık çift saatleri çıkarabilir. 00:00 saatinin anlamını keşfedin!

Haftalık Burç Yorumları

Ay'ın Akrep burcundan Yay burcuna geçişi "Duygusal derinliklerden çıkıp, geniş vizyon ve özgürlüğün peşinden gitmeye hazır olun. Bugün, hayatınızdaki yeni maceralara adım atmanın mükemmel bir günü."

Günlük Burç Yorumlarınız

Akrep burcundaki Ay, Balık burcundaki Satürn ile Üçgen açıda "Duygusal derinliklerimizden gelen gücümüzle, bugün karşılaştığımız zorlukları aşabiliriz. Kendimize olan inancımızı ve sabrımızı kullanarak, engelleri aşabilir ve hedeflerimize ulaşabiliriz."

En Sevilen Yazılar

Çift ve Ters Saatlerin Anlamları

Eğer tesadüf eseri çift ve ya ters saatlerle karşılaşırsanız bilin ki bu saatler size bir mesaj iletmek istiyor. Bu mesajları merak mı ediyorsunuz? Detaylar yazımızda!

Kuş Tüylerinin Anlamları: Meleklerin Mesajlarını Keşfedin

Yakınınızda kuş tüyü bulmak size oldukça sıradan bir olay gibi görünebilir. Ama kuşlar gökyüzüyle ve evren çok güçlü bağlara sahiptir. Koruyucu meleklerimizin bize mesaj göndermek için etrafımıza bu tüyleri bırakmasına şaşırmamak gerekir. Ama tüyün rengine göre bu mesajın anlamı farklılık gösterir. İşte detaylar!

Düşündüğünüz Kişinin Rüyasına Girmek Mümkün!

Rüyalar bilinçaltımızın kontrolündedir. Dolayısıyla rüya gören bir insanın zihnine girmenin oldukça hatta imkânsız bile olduğu kabul edilir. Yine de insanların rüyasında bizi görmelerini sağlayacak belirli yöntemler mevcuttur. Nasıl mı?

Üçlü Saatlerin Anlamları: 03:33 - İstikamet Mutluluk!

03:33, 03:33, 03:33... Neredeyse bu saatin sizi takip etmeye başladığını düşüneceksiniz! Gece uykunuzu bölen basit bir tesadüften çok daha fazlasıyla mı karşı karşıyasınız? Kesinlikle öyle! Üçlü saatler şans eseri karşımıza çıkmaz. Onlara kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz anlarda denk gelirsiniz. Evren ve koruyucu melekler doğru yolu bulabilmeniz adına size yol göstermek istiyor! Onların tavsiyelerine kulak verin....

Kara Ay Nedir?

Kara Ay'ı gökyüzünde aramanın anlamı yok! Gerçek anlamda var olmayan Kara Ay, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesindeki duraklarından birine karşılık gelir. Peki Kara Ay, burcunuz üzerinde ne gibi etkilere sahiptir? Uzman astrologlarımız bu gizemli Ay'ın tüm yönlerini sizler için derledi.

Burcunuza Dair Her Şey

Geleceğinizi aydınlatın - 📞 (0850) 377 76 51

Aklınıza takılan sorular mı var? Cevaplar bulmakta zorlanıyor musunuz? Falcılarımıza danışarak kesin ve net cevaplar edinebilirsiniz.

Hemen arayın +90 850 377 76 51 Diğer uzmanları keşfedin