Bizi arayın:
0212 900 28 79

Bizi arayın:
0212 900 28 84

Horus'un Gözü Ne Anlamlara Geliyor?

Horus'un Gözü ayrıca Udjat veya Wedjat olarak da bilinir. Bu koruyucu sembol, efsaneye göre babasının ölümünün intikamını almak isteyen Horus'un verdiği mücadeleye dayanır. Bu koruyucu gözü bir muska ya da tılsım olarak taşımak da mümkündür.

Horus'un Gözü Efsanesi

Mısır mitolojisine göre Horus, Isis ve Osiris'in oğludur. Şahin başlı olarak tasvir edilen bir Mısır Tanrısı'dır. Doğaüstü güçlere sahip Horus'un gözleri Güneş ve Ay'a karşılık gelir. Horus'un Ay'ı temsil eden sol gözü babasını savunmak için verdiği mücadelede Seth tarafından yaralanmıştır. Yaralı göz Ay Tanrısı Thot tarafından iyileştirilir. Bu yüzden Horus'un gözü devamlı olarak yok olan ve tekrar ortaya çıkan Ay'ın evreleriyle ilişkilendirilir. 

Şahin başlı Horus, Mısır mitolojisinin en kadim tanrılarından biridir. 


Geleceğe dair sorularınız mı var? En iyi falcılarımızla iletişime geçin!Sihirli güçlere sahip bir göz

Horus'un Gözü bir hastalığın ortaya çıkmasını ve vücutta yayılmasını öngörebildiği gibi kişiye görme yetisi de bahşeder. Birçok Akdeniz ülkesinde gemilerin pruvalarına çizilen bu sembol denizcilerin rotalarından sapmamalarına ve yollarını iyi görmelerine yardımcı olur. Horus'un Gözü'nün üçüncü gözle yani sezgi ve duyu ötesi algılarla ilişkilendirilen altıncı çakrayla birlikte anıldığını da unutmamak gerekir. Dolayısıyla bu göz normalde göremediğimiz, saklı şeyleri görmemizi mümkün kılar. 

Koruyucu bir sembol

Horus'un Gözü'nün "Udjat" olarak anıldığını bir kez daha hatırlatalım. Bu kelime kendini korumak anlamına gelir. Dolayısıyla bu sembolü kötü talihi kovmak ve kişinin kendisini koruması için takılan muskalarda bulmak mümkündür. Geleneksel olarak sağlığı korumak için boyna takılan bu göz kişiyi korumak için evine ya da arabasına da yerleştirilebilir.

Horus'un Gözü ve Ra'nın Gözü 

Horus'un Gözü insan ve şahin gözünün karışımından meydana gelir. Horus'un Gözü, Ra'nın Gözü'ne epey benzese de Horus Ay'la Ra ise sağ gözün temsil ettiği Güneş'le ilişkilendirilir. Ra, sınırsız bir görüşe ve güce sahipken Horus'un Gözü daha çok sağlık açısından koruyucu bir özelliğe sahiptir. Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi  Bu kadim sembolün anlamını keşfedin!
Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!  Yaşamın her alanında bolluk!
Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?  Büyük bir destek için küçük bir çubuk!
11:11 Saatinin Anlamı  11:11 çift saatinin anlamını keşfedin!

Bizimle iletişime geçin.