Bizi arayın:
0212 900 28 79

Bizi arayın:
0212 900 28 84

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi

Uzakdoğu'ya özgü inançları ve felsefeleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen sembollerden biri Yin-Yang'tır. Siyah beyaz bir çemberden meydana gelen bu sembolün ne ifade ettiğini anlamak pek de kolay sayılmaz. İşte Yin-Yang sembolünün kökeni ve anlamı:

Yin ve Yang sembolünün kökeni ve anlamı Antik Çin'e uzanır. Dünyamızdaki birbirine zıt ama tamamlayıcı güçleri ifade ederler.


Yin ve Yang sembollerinin kökeni 

Yin ve Yang'ın tarihi ne yazık ki bugün hâlâ çok iyi bilinmiyor. Bu felsefenin M.Ö. III. yüzyılda Çinli düşünür Zou Yan ile ortaya çıktığı söyleniyor. Yin - Yang felsefesi, Asya'da taoizm kadar bilimlerin gelişmesini de etkiliyor. Dolayısıyla bugün bu sembolü eski Çin tıbbı metinlerinin üzerinde görünce şaşırmamak gerek! Kadim zamanlara dayanan bu sembol, yüzyıllar boyunca anlamını yitirmeden günümüze ulaşmış durumda. Dolayısıyla Yin - Yang'ın evrensel bir boyutu olduğunu da söylemek mümkün.  


Geleceğe dair sorularınız mı var? Falcılarımız sizler için burada!


Yin - Yang'ın tanımı: Uyumun sembolü 

Yin - Yang sembolü beyaz bir nokta bulunan siyah bir kısım ile karşısında yer alan ve siyah bir nokta bulunduran başka bir kısımdan meydana gelir. Birlikte bir daire oluştururlar. Yin - Yang sembolünün yalnızca bütünlüğü içinde var olduğunu, başka bir deyişle parçaları olmaksızın var olamayacağını anlamak gerekir. Gelin bu sembolü birlikte inceleyelim. 

yin et yang

Çember içinde yaşadığımız evreni sembolize eder.

Çember: evrenin sembolü 

Her şeyden evvel çember içinde yaşadığımız evreni sembolize eder. Bu evren zıt güçlerin etkisindedir ve birbirine karşı gelerek evrenin işleyişini sağlarlar. Yuvarlak, dünyanın devamlı hareketine karşılık gelir. Bu dünya siyah beyaz kısımların ifade ettiği enerjilerle hareket eder. Dolayısıyla Yin - Yang, yaşamın hareketine dair bir bilgelik olarak yorumlanmalıdır. 


Çemberin içi: Birbirini tamamlayan zıt taraflar 

Yin ve Yang, bir bütünü oluşturan parçalar olarak yorumlanmalıdır. Çin felsefesine göre Yin, siyah kısım, karanlıkla, suyla ve nehirlerle ilişkilendirilir. Genel anlamda negatif taraf olarak algılanır. Daha pozitif olan beyaz kısım Yang ise ışıkla, Güneşle ve toprakla bağlantılıdır.


Yin'in temsil etkileri :

Yang'ın temsil ettikleri:
Dişilik
Sezgiler
Ay
Karanlık
Soğukluk
Boyun eğme
Gerginlik 
Gece 
Zayıflık
Hareketsizlik
Nehirler 
Su
Erkeklik
Mantık
Güneş
Işık
Yaratıcılık
Tahakküm
Güç
Sıcaklık
Genişleme
Kudret
Hareket 
Dağlar

Sembolde yer alan küçük siyah ve beyaz noktalar bize "her şeyin ya tamamen siyah ya da tamamen beyaz olmadığını" hatırlatır. Dünyanın dengesine göre Yin içinde Yang, Yang'ın içinde Yin bulunur. 


>>>> Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: 2021 Çin burç yorumlarınız

Gündelik yaşamımızda Yin ve Yang

Yin ve Yang'ı gündelik yaşamımızı oluşturan birçok unsurda bulabiliriz: 

  • Gündüz ve gece
  • Uyku ve uyanıklık
  • Su ve toprak
  • Taşra ve şehir 
  • Neşe ve üzüntü vs. 

Yin ve Yang'ın günlük yaşamdaki görünümleri oldukça fazladır ve farklı formlar alabilirler. Mesela Yin ve Yang kişinin evinde huzura erişmesini sağlayan dekoratif yaklaşım Feng Shui'nin temelini oluşturur.  


"Gölge olmadan ışığı göremeyiz, sessizlik olmadan gürültüyü algılayamayız, delilik olmadan bilgeliğe erişemeyiz." 

Carl Gustav Jung


Yin - Yang Mandalası

Bu evrensel sembolü kavrayıp, tam anlamıyla formunu ve zıtlıklarını özümseyebilmeniz adına size bir Yin Yang mandalası sunuyoruz. 

Yin ve Yang felsefesinin temelde herkesi dengeyi bulmaya davet ettiğini kavramak oldulça önemlidir. Bu kişisel ve biricik enerji içimizdeki enerjiler sayesinde kurulur. Bu dengeyi sağlayarak ancak huzura ve rahatlığa erişebiliriz. 


Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi  Bu kadim sembolün anlamını keşfedin!
Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!  Yaşamın her alanında bolluk!
Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?  Büyük bir destek için küçük bir çubuk!
11:11 Saatinin Anlamı  11:11 çift saatinin anlamını keşfedin!

Bizimle iletişime geçin.