Bizi arayın:
0212 900 28 79

Bizi arayın:
0212 900 28 84

Evlilik ve Nişan Yüzükleri Hangi Parmağa Takılır?

Sizlere hepimizin bildiğini sandığı ancak çoğu zaman birbirine karıştırılan bir sorumuz var: Evlilik ve nişan yüzükleri hangi parmağa takılır? Sizin için yanıtladık!

Evlilik, yaşayabileceğimiz en tatlı telaşlardan biri. Nişan hazırlıkları, davetli listesi, yüzük seçimi... Bir ömür boyu elimizi süsleyecek o kutsal alyansı seçmek, nişan ve düğün hazırlıklarının belki de en zor kısmı! Peki evlilik ve nişan yüzükleri hangi parmağa takılır? Cevap basit gibi görünse de çoğumuzun parmakları karıştırdığını ya da cevaptan emin olmadığını tahmin ediyoruz. Bu yazımızda evlilik ve nişan yüzüklerinin hangi parmağa takılması gerektiğini açıklıyoruz.


 

Müstakbel eşinizle ne zaman tanışacaksınız? Falcılarımız yanıtlıyor >


Evlilik ve nişan yüzükleri hangi parmağa takılır?

Alyans,  iki insanın birbirine ettikleri bağlılık yemininin sembolüdür. Bu sembol Mısırlılar tarafından; dairenin başlangıç veya bitiş noktası olmadığı (sonsuz olduğu) için yüzük olarak belirlenmiş ve alyans ismiyle vücut bulmuştur.  İnsanların bir ilişkileri olduğunu belli etmeleri açısından taktıkları yüzükler gençlerin parmağını süslemekle kalmıyor, aynı zamanda kıyafetlerini ve tarzlarını pekiştiriyor.

  

 Evlilik öncesi yani nikâh kıyılmadan, resmi işlem yapılmadan önce nişan yüzüğü yani tek taş yüzük nikâh gününe kadar sağ elin yüzük parmağına takılır. Nedeni çok romantik aynı zamanda da oldukça bilimseldir. Çünkü sol elimizin 4. parmağından geçerek direk kalbe giden bir damar vardır ve yüzüğün bu parmağa takılması çiftlerin birbirine kalben bağlandığı anlamını taşımaktadır.


Çinlilerin ise bu konuda daha farklı bir hikâyeleri ve tezleri var. Sağ ve sol ellerimizi sırt sırta verdiğimizde birbirinden ayrılmayan tek parmaklar yüzük parmaklarıdır. Çinliler bu yüzden evlilik ve nişan yüzüklerini 4. parmağa takılırlar. Ayrılmayan yüzük parmakları, birbirinden ömür boyu ayrılmayan çiftleri temsil eder.

 

Partnerin seninle uyumlu mu? En iyi falcı ve medyumlar söylesin >

 

Nikâh kıyıldıktan sonra alyans nişan yüzüğünün üstüne gelecek şekilde sol eldeki yüzük parmağında olmalıdır. Nikâh kıyılana kadar düğün sırasında tektaş söz yüzüğü sağ ele takılıp sol elin alyans için boş kalması sağlanabilir. Erkek ise eğer alyans haricinde başka bir yüzük kullanıyorsa bunu çıkarması ya da ters çevirmesi uygun olacaktır. Erkekler de nikâhtan sonra alyansı sol elin yüzük parmağına takmalıdır.

 

 

Kadınlar, boşanma ya da başka bir sebeple dul kalma durumunda alyans veya tek taş yüzüklerini sağ ellerinde kullanabilirler. Bir başka biçimi de alyans ya da söz yüzüğünü bir zincirin ucuna takarak kolye şeklinde kullanmaktır.

 

Kısacası:

 💍 Sağ elinde yüzük bulunan birini görürseniz bilin ki o nişanlıdır.

💍 Sol elinde yüzük bulunan birini görürseniz bilin ki o artık evlidir.Bize yorum bırakın

Bizimle iletişime geçin.