Doğum Haritası Analizi Nasıl Yapılır?

tarihinde

Doğum haritanız kişiliğiniz ve geleceğiniz hakkında her şeyi bir bir ortaya koyar! Doğum haritası analizi sayesinde kendinizi ve çevrenizdekileri daha iyi tanıyarak daha doğru kararlar alabilirsiniz. Astroloji yazılarımız ve doğum haritası analizinizle kişiliğinizin sırlarını keşfedin!

Doğum Haritası Analizi Nasıl Yapılır?

💫 Astrolojik ürünlere göz atın! 

Astroloji, kendini tanıma ve gelişim için mükemmel bir araçtır! Tamamen kişiye özel astrolojik yorumlardan faydalanmanın en kolay ve ucuz hali bu ürün seçkisinde! Hepsi yaşam yolunuzu aydınlatmak ve maneviyatınızı zenginleştiren deneyimler sunmak için özenle tasarlandı.

Merkür Retrosu Paketi

✨Merkür retrosunu, yeniden odaklanma ve hayatta olumlu bir dönüşüm yaratma fırsatına dönüştürün.✨

Satın al
Yaz Paketi

🌸 Burcunuza özel yorum ve size özel astrolog tavsiyeleri bu mevsimi nasıl dönüştürecek izleyin ve görün!

Satın al
2024 yaz mevsimine özel burç yorumu

🌟 Yıldızlar sizin için hizalanıyor. Burcunuza özel 2024 Yaz mevsimi çalışmasını görmek ister misiniz? 

Satın al
Medyum Lara ile görüşün

🔮 Tanınmış medyum ve astrolog Lara, tam 25 yıldır bir çok danışanın sorularına yanıt veriyor. Şimdi sıra sizde!

Medyum Lara ile görüş

Doğum haritanız sizin hakkınızda bir çok şeyi gizler! Hem kişiliğinize dair hem de yaşam potansiyelinizi farkına varmanız adına yol gösterici farkındalıklarla doludur. Bir çok insanın da doğum haritası hesaplatmak istemesi bundandır. 

Kendinizi daha iyi tanımak ve çevrenizde olup bitenleri daha iyi anlamak için doğum haritanızı inceleyin. Bir doğum haritası kişiliğinizi en ince ayrıntısına kadar belirler. Dünyaya geldiğiniz andan itibaren yaşamınızın sırlarınızı keşfetmek için astrolojik çalışmaları merak ediyor olabilirsiniz. Astrocenter Fransa'nın en ünlü Astrologu Ema Fontayne Doğum Haritası nasıl hesaplanır ve incelenir? sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdi. Türkçe versiyonu ile kendi doğum haritanızı incelemek için çalışma yapabilirsiniz. Haydi başlayalım! 

Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritası, doğduğunuz anın gökyüzü durumunu ifade eder ve bulunduğunuz yere (doğum yerinin boylamı ve enlemi) göre değişir. Doğduğunuz saati, doğum yeri boylam ve enlemini bilirseniz, çok daha kesin bir doğum haritası çıkarabilirsiniz. Kesin bilgilere sahip değilseniz, örneğin yaklaşık bir doğum saatine veya daha genel bir doğum yeri bilgisine (örneğin doğum yerine en yakın büyük şehir) sahipseniz, yine de bir doğum haritası oluşturabilmeniz mümkün. Ancak ideal olan her bilginin kesin olmasıdır. 

Örneğin Maria adlı bir danışanım olduğunu hayal edelim:

 • Eğer Maria kesin bilgilere sahipse en az şu bilgilerin tam olması gerekir 👉 27 Eylül 1972'de Fransa'nın Saint-Cyr-l'Ecole (92) şehrinde saat 15:42'de doğan Maria.
 • Maria'nın kesin bilgilere sahip olmadığı durumda ise doğum haritası çıkarmak için minimum olması gereken bilgiler şunlar olabilirdi 👉 27 Eylül 1972'de doğum yerine en yakın büyük şehir olan Versailles'ta, 15:30 ile 15:45 arasında doğan Maria.

Not: Eğer doğum yeri veya doğum saati bilgilerinden çok saparsanız, doğum haritası geçersiz olur ve oluşturulamaz. Bu yüzden eğer bir astrolog ile iletişime geçecekseniz bu konuda çabanızı eksik etmeyin ki en doğru analizlere ulaşabilin. 

Eskiden doğum haritaları hesaplanır ve elle çizilirdi. Bu işlem toplamda iki saat sürebilir! Bu karmaşık hesaplamalar için NASA'nın gezegen hesaplamalarından türetilen Günlük Yörünge Tabloları ve Ev Tabloları kitabına sahip olmanız gerekir. (Ev Tabloları, Avrupa'nın birçok ülkesinin yaz saati uygulamalarını ve dünyanın 3500 önemli şehrinin boylam ve enlem bilgilerini içerir.)

İşte elle yapılmış bir hesaplama sayfasının görünüşü:

Bilgisayar çağından bu yana doğum haritalarını bilgisayarla hesaplamayı tercih ediyoruz, çünkü artık dakikalar içinde size hesaplama yapabiliyor! Astroloji yazılımınız varsa veya size ücretsiz doğum haritası sunan bir site bulursanız sadece isminizi (isteğe bağlı), doğum tarihinizi, doğum yerinizi ve doğum saatinizi belirtmeniz yeterlidir.

Bilgilerinizi girdiğinizde aşağıdaki gibi bir doğum haritası elde edersiniz (grafik, siteler ve yazılımlara göre biraz farklılık gösterebilir):

Doğum haritalarımızda ufuk çizgisi ve meridyen çizgileri bulunur. Bu çizgiler, Kuzey ve Güney Yarımküre ile Doğu ve Batı Yarımküre olmak üzere haritayı 4 ana parçaya böler. Bu parçalar haritanın iskeletini oluşturan temel yapılardır. 

Ufuk çizgisinin doğu ucu Yükselen (AC veya ASC) ve Batı ucu Alçalan (DC) olarak tanımlanır. Güney Yarım Kürenin tam ortasında bulunan meridyen çizgisinin ucu MC. Açılımı Medium Coeli. Bu nokta ayrıca haritanın en tepe noktasıdır, onun için diğer adları, Tepe Noktası, Başucu Noktası veya Kader Noktası olarak geçer. Kişinin bu hayatta ulaşabileceği zirve, en tepe noktayı gösterir. Kişi yükselmek için kendine en ideal alan, konu veya hedef olarak neyi seçerse onu gösterir. Tam karşısındaki IC (Ayak Ucu veya Dip noktası) olarak tanımlanır. 

Maria örneğinden devam edelim 27 Eylül 1972'de Fransa'nın Saint-Cyr-l'Ecole şehrinde saat 15:42'de doğdu. 

 • Haritada ilk olarak şu simgeyi bulmalısınız: ☉ Bu, Güneş'tir. Bulduktan sonra, hangi burçta olduğuna bakın; bu sizin Güneş burcunuzdur. 

Maria örneğinde, Güneş Terazi burcunda, yani Maria, Terazi burcu. Bunun için astrolojik sembolleri bilmek gerekiyor elbette, ancak bazen sembollere tıklayarak hangi derecede ve hangi burçta olduğunu yazılımlar otomatik gösterebiliyor. 

Burada: Güneş ☉, Terazi'de (4°35' )Artık burcunuzu biliyorsunuz.

 • Şimdi, AC'yi bulun; bu, Yükselen burcunuzu temsil eder. 

Örnekte, Yükselen burç 20 derece Oğlak burcundadır.

 • Sonra Ay'ın nerede olduğunu bulun ve Ay burcunuzu öğrenin, ay sembolü ile ☽ gösterilir: hangi burçta? 

Örnekte, Ay İkizler'de 5°44'tedir. Yani Maria'nın ay burcu İkizler. 

 • Son olarak,  MC'yi bulun. Bu, Tepe Noktasını temsil eder. Hangi burçta olduğuna bakın, genel kaderiniz hakkında bilgi verir ama özellikle sosyoprofesyonel kaderiniz hakkında. 

Örnekte, Orta Göğün Akrep'te 21°28'dedir.

📌
Doğum haritanızın genel hatlarını belirlediniz, anahatlar bilgiler ile kaderinizin ne gibi yorumlanabileceği fikirlerini edindiniz diye umuyorum. Kısacası hatırlayalım: Güneş Burcu + Yükselen Burç + Ay burcu + Tepe Noktası

Daha derinlemesine incelemek için, doğum haritasındaki tüm gezegenleri saptayın: Ay ve Güneş'ten sonra, Merkür ☿, Venüs ♀, Mars ♂, Jüpiter ♃, Satürn ♄, Uranüs ♅, Neptün ♆, Plüton ♇ ve eğer daha da derinlemesine gitmek istiyorsanız, Nöbetçi Ay'larınızın, Kara Ay, Chiron, Vesta, vs. pozisyonlarını da keşfedebilirsiniz.

Elbette, her bir gezegen ve yıldız hakkında bütün bir başka bölüm yazılabilir (gezegenler hakkındaki makalelerimize bakın) ancak sizi açıklamalarla kaybetmemek için, temel şeyleri şöyle not alabilirsiniz:

 • Güneş ve Yükselen, kişiliğinizin temel çizgilerini verir.
 • Ay, iç dünyanızı, duyarlılığınızı, bu duyarlılığı ifade etme biçiminizi ve eğer kadınsanız kadınlığınızı, eğer erkekseniz içsel feminen yanınızı temsil eder.
 • Merkür, zekânızı, düşünme biçiminizi temsil eder...
 • Venüs, aşkla olan ilişkinizi, aşkı nasıl yaşadığınızı temsil eder...
 • Mars, hareket tarzınızı temsil eder.
 • Jüpiter, şansınızı, iyimser yanınızı veya aşırılıklarınızı temsil eder...
 • Satürn, yapıyı, sorumlulukları, disiplini, engelleri, sabrı temsil eder...
 • Uranüs, cesaretinizi, özgürlük anlayışınızı, özgünlüğünüzü temsil eder...
 • Neptün, ideallerinizi, inançlarınızı, yaşam felsefelerinizi, ilhamınızı, hayal gücünüzü ama aynı zamanda sapmalarınızı temsil eder...
 • Plüton, bilinçaltınızı, tabularınızı, içgüdülerinizi, korkularınızı, gücünüzü, çekiciliğinizi, cinselliğinizi temsil eder...

Bu gezegenleri doğum haritanızda belirledikten sonra, hangi burçlarda olduklarını kontrol edin ve aralarındaki ilişkileri araştırın.

Unutmayın ki bir doğum haritası 12 parçaya bölünür: her biri hayatınızın bir alanını temsil eden astrolojik Evler. Yani, bir gezegen hem Burçta hem de Evde yorumlanır! Örneğin, Venüs 21°14 Aslan burcunda ve 7. Evde. Venüs'ü hem Aslan burcunda hem de 7. Evde yorumlarsınız.

Ama bu kadarla kalmaz! Ayrıca, gezegenler arası astrolojik açıları (Örn: Konjonksiyon, Kare, Opozisyon, Trigon, Sekstil...) da göz önünde bulundurmanız gerekir. Burada, Aslan'da ve 7. Evde olan Venüs, İkizler burcunda olan Satürn ile Sekstil ve bu, Aslan'da zaten cömert, gösterişli ve ilişkisel ihtiyaçları yüksek olan bir Venüs'e duygusal istikrar eklediği anlamına yorulabilir. 

Kafanız karıştı mı? Şimdi astrologların doğum haritanızı çözmek ve yorumlamak için aslında gerçekten detaylı bir çaba gösteriyor olduklarını anladınız. Başta karmaşık gelebilir ancak size verdiğimiz bu temel bilgiler, haritanızı anlamanıza ve nasıl işlediğini kavramanıza yardımcı olacaktır. Tek tek not alın ve sakince inceleyin. 

Doğum Haritası Ne İşe Yarar?

Doğum haritası, tüm astrolojik çalışmaların temelidir ve birçok işlevi vardır. Kişilik eğilimlerini, başarı olasılıklarını ve yetenek alanlarını gösterir. Ayrıca, her birimizin hayatının farklı alanlarında - aşk, para, iş gibi - sahip olduğu yatkınlıkları belirtir. Elbette bir doğum haritası her şeyi göstermez, sadece gezegenlerin etkilerini yansıtır, ancak astrolog kişinin cinsiyetini, çevresini ve aldığı eğitimi de dikkate alarak oldukça isabetli öngörülerde bulunabilir. 

Geleceği sürekli öngörmeye çalışmak, "anın sihrini öldürmek" riskini taşır; ancak astroloji, olayları önceden tahmin etmenize ve belirli aktiviteler için en uygun zamanları belirlemenize olanak tanır. Kısacası, astroloji, doğru zamanları seçmenize ve durumlar karşısında daha iyi davranış seçimlerinde bulunmanıza yardımcı olur.

Aşk Hayatınızdaki Sorunlar

Bir kişi duygusal problemler, ilişki zorlukları veya tekrarlanan aşk başarısızlıkları yaşıyorsa, doğum haritasındaki Venüs'ün konumu kişinin sevme şeklini ve bazı engelleri açıklar.

Örnek:  Venüs ve Neptün'ün Konjonksiyonu ile doğan kişiler, diğerlerine göre aşkta daha kolay kandırılır. Bu kişiler aşkı fazlasıyla idealize eder ve sıklıkla mazoşist ilişkilere düşer. Genellikle bağlı olmayan kişilere, platonik aşklara ya da hatta fedakar aşklara rastlarlar... Bunu bilerek, kendimizi geliştirmek için psikolojik bir çalışma yapabiliriz.

İş hayatınızdaki Sorunlar

Mevcut işinizden bıktınız mı? Ne zaman daha iyi bir iş bulacağınızı merak mı ediyorsunuz? İş ararken, ne zaman nihayet o kutsal sürekli iş sözleşmesini alacağınızı mı düşünüyorsunuz? Doğum haritası ile bir astrolog, gezegen geçişlerine bakarak tam zamanı olup olmadığını görebilir... Her zaman işe yarar.

Kişisel Sorunlar

Bir astrolog, doğum haritanızı inceleyerek psikolojik durumunuzu ve yaşam olaylarınızı görebilir ve böylece doğru yönde ilerlemenize yardımcı olabilir.

Doğum Haritamda Baskın Gezegenim Hangisi?

Astrolojiyle ilgili makalelerde belki görmüşsünüzdür: Jüpiter mi, Venüs mü, Satürn mü, Mars mı...? Bu, baskın gezegeninize göre astro-psikolojide bir profil tipiniz olduğu anlamına gelir ve kişiliğiniz hakkında birçok bilgi verir.

Baskın gezegeninizi bulmak için birçok yöntem vardır ve bu yöntemler astrologa göre biraz farklılık gösterebilir. Benim çalışma şeklim şu şekildedir:

 • 1/ Yükselenin hakim gezegeni? Yükselenin hangi burçta olduğuna bakarak dolayısıyla hangi gezegenin hakim olduğunu öğrenin.
 • 2/ Açılarda gezegenler. Yatay Eksen: Yükselen/Alçalan: yakın olup olmadıkları yani 10 derece orplik kabul edilir. Dikey Eksen: Tepe noktası / Dip noktası açısında bir veya daha fazla gezegen var mı?
 • 3/ 1. Astrolojik Evde gezegen var mı?
 • 4/ Yükselenin sahibiyle Yan Yana (yanında) veya Karşıt (karşısında) olan gezegenler var mı? (10 derece orple.)
 • 5/ Güneşle Yan Yana veya Karşıt olan gezegenler var mı? (10 derece orpla.)
 • 6/ Ay ile Yan Yana veya Karşıt olan gezegenler var mı? (10 derece orple.)
 • 7/ Zaten seçilmiş gezegenler arasında, eşit olanlar varsa, düşme / sürgün olanlarını göz önünde bulundurun, bu onların etkisini zayıflatır veya yüceltme / ev sahipliği yapanları göz önünde bulundurun, bu onların etkisini güçlendirir. (Gezegenlerin burçlarda hakimiyet, zayıflık, yücelme, düşüş tablosuna bakınız)

Tek bir baskın gezegen çıkarmanız gerekir ve böylece hangi gezegensel tipe ait olduğunuzu anlamış olursunuz. (Not: Bazen iki baskın gezegenimiz vardır, bu durumda iki ilgili metne bakılmalıdır)

Danışanım Jonas'ın örnek doğum haritasını beraber inceleyelim:


Şu şekilde not alınız:

 • Yükselenin hakim gezegeni ne? Burada Yükselen Yengeç'te. Yengeç'in hakim gezegeni Ay olduğu için Yükselenin sahibi Ay'dır.
 • Açılardaki gezegenler, 10 derece orple (farklı açılarda gezegenler varsa not edin, ama sonra tek bir gezegen tanımlamak için bir seçim yapılması gerekiyorsa, AS ve MC'deki gezegenler öncelikli olacaktır): Venüs ve Plüton Batış yakınında ve Neptün Gökyüzü ortasında bulunur. (Neptün Gökyüzü ortasında olduğu için önceliklidir)
 • 1. Evde gezegenler: yok
 • Yükselenin Sahibi ile Yan Yana veya Karşıt gezegenler: yok
 • Güneş ile Yan Yana veya Karşıt olan gezegenler: Merkür
 • Ay ile Yan Yana veya Karşıt olan gezegenler: yok
 • Yüceltme / Ev Sahipliği: Neptün ev sahipliğinde (Balıklar'da): bu yüzden güçlendirilmiş
 • Düşme / Sürgün: Merkür sürgünde (Yay'da): bu yüzden zayıflatılmış

👉 Dolayısıyla Jonas'ın haritasında, Neptün baskın gezegendir, Jonas dolayısıyla Neptünyen bir tip! (Neptünyen kişiliğin bazı anahtar kelimeleri: Genişleme, ilham, hayal gücü, duygu, rüya, inanç, mistisizm, idealizm, bütünleşme, hoşgörü, zevk, tembellik, pasiflik, şüpheler, ütopya, etkilenebilirlik, iyilik, cömertlik, sezgi, duyarlılık...)

Umarım doğum haritası hesaplamak ve ortaya çıkan haritaları yorumlamak açısından aydınlatıcı bir metin olmuştur. Şimdilik benden bu kadar. Size destek olmak için bir çok meslektaşım ile Astrocenter üzerinden online hizmet veriyoruz. Siz de kendinize en yakın hissettiğiniz uzmana başvurarak ayrıntılı sorulara ayrıntılı cevaplar arayabilirsiniz. 

Reading

Yeni Üyelere Özel Hoşgeldin Kampanyası 🔮

Bizi daha yakından tanıyabilmeniz için ilk danışmanlıkta geçerli 10 dakika hediye!

10 DK Ücretsiz Fal ve Astrolojik Danışmanlık!

Astrocenter'da fal ve astrolojik danışmanlık hizmeti alan kullanıcıların %98'i memnun!

Hemen Keşfet! ✨

Find similar articles on this topic :

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!
Astrocenter'da Yeni Misiniz?
Bizi daha yakından tanıyabilmeniz için, Ücretsiz 10 Dakika spiritüel danışmanlık hediye ediyoruz!
İstediğiniz spiritüel koçu seçin ve tüm sorularınızı sorun! Hoşgeldin hediyesinden yararlanmak için tek şart bir hesap oluşturmak! 👇


Merak ettiklerinizi spiritüel koçlara sorun! 

Binlerce danışanın aklındaki sorulara sezgisel güçlerini kullanarak yanıt vermiş spiritüel koçlarla görüşün! %99 ve üzeri oranda müşteri memnuniyeti sunan uzmanlarımızdan birini seçin ve danışın!

💫 Gelecek vizyonunuzu aydınlatmak için tüm sorularınızı medyum, falcı, astrolog veya ruhsal danışmanlarla paylaşabilirsiniz.💫

Alya Arkın

Alya Arkın

Spiritüel Danışman
⭐%100 olumlu yorum

Hemen Görüş
Hale Sargın

Hale Sargın

Falcı - Medyum
⭐%99,7 olumlu yorum

Hemen Görüş
Uzay Kutlu

Uzay Kutlu

Fal Danışmanı
⭐%99,8 olumlu yorum

Hemen Görüş

En popüler içerikler

Yükselen burcumu nasıl hesaplarım?

Yükselen burcunuz doğum haritanızda çok önemli bir konuma sahiptir. Astrolojik bağlamda diğer insanlarla nasıl ilişki kurduğunuz ve kendi benliğinizi algılama biçiminizi belirler. Aşağıda sizlerle paylaştığımız yöntemle yükselen burcunuzu hesaplayın ve Güneş burcunuz, dolayısıyla da ilişkileriniz üzerindeki etkilerini keşfedin!

Koç Burcu Erkeğini Sekiz Adımda Baştan Çıkarın

Koç burcu insanları etkileyen tutkulu ve güçlü bir kişiliğe sahiptir. Ama dikkatli olun. Koç burcu çok çapkındır. Kur yapmayı çok sever ama çabucak da sıkılır... Uzman astrologlarımız Koç burcunu baştan çıkarmanın püf noktalarını bizlerle paylaşıyor!

YEŞİLÇAM USTALARI VE BURÇLAR

Onlar kalbimize taht kuran, repliklerini ezbere söylediğimiz, ortak kültürümüzün yapıtaşı filmleri canlandıran sanatçılar. Onlar Yeşilçam’ı Yeşilçam yapan samimiyetin kahramanları. Onları birçok rolde gördük tanıdık. Peki burçlarını da bilmek ister misiniz?

Kara Ay Nedir?

Kara Ay'ı gökyüzünde aramanın anlamı yok! Gerçek anlamda var olmayan Kara Ay, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesindeki duraklarından birine karşılık gelir. Peki Kara Ay, burcunuz üzerinde ne gibi etkilere sahiptir? Uzman astrologlarımız bu gizemli Ay'ın tüm yönlerini sizler için derledi.

2024 Burç Yorumları: Bu Yılın Önemli Tarihleri

Uzman astrologlarımız, 2024 burç yorumlarını hazırlamak için büyük bir dikkatle gezegenlerin hareketlerini inceledi. Gezegenler, gelecekteki olaylara dair bilgi veren en güvenilir kaynaklardır. Bazı astrolojik olaylar hem negatif hem de pozitif anlamda o kadar güçlüdür ki etkilerini burçlarımıza göre farklı düzeylerde hissederiz. İşte bu yılın kaçırılmayacak astrolojik olayları...

Ay Takvimine Göre Saç Kestirmek: Doğru zamanı seçin!

Birçok kişinin de bildiği gibi Ay bitkilerin büyümesi ve uzamasında büyük bir etkiye sahiptir. Çiftçiler de tohum ekerken bu ilişkiyi dikkate alırlar. Benzer bir şekilde Ay saçlarımızın uzamasında da etkilidir. Saçlarınızın daha gür ve hızlı ya da yavaş uzaması için dikkat etmeniz gereken noktaları keşfedin!

En Şanssız 5 Burç Hangileri?

İnsanın kendi şansını kendi yarattığı söylenir. Peki ya kötü şans nasıl ortaya çıkar? Yanlış bir seçimle mi yoksa kaderin cilvesiyle mi? Bu kendi seçimimiz de olsa kaderin bir oyunu da olsa, Akrep ve Oğlak gibi bazı burçlar kötü şansı kendilerine çekmek konusunda epey yeteneklidir! İşte bu 5 burç...

En Sadakatsiz Burçlar Hangileri?

Araştırmalara göre bazı burçların aldatmaya daha çok meyilli olduğu söyleniyor. Peki bu burçlar hangileri? Uzman astrologlarımız sayesinde ilişkilerinizde uzak durmanız gereken burçları keşfedin!

Ay'ın Hamilelik Üzerindeki Etkileri

Çocuk yapmaya karar verdiniz ve bir süredir aklınızda sadece bu var! Peki hızlı bir şekilde hamile kalmak nasıl mümkündür? Çocuğunuz olması için Ay'ın size yardımının dokunabileceğini biliyor muydunuz? Hamile kalma şansınızı artıracak tavsiyelerimize kulak verin!