Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Doğal Yolu

tarihinde

Metabolizma, vücudunuzdaki tüm kimyasal reaksiyonların terimidir. Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı tutuyor ve işlev görüyor.

 

Metabolizma, vücudunuzdaki tüm kimyasal reaksiyonların terimidir. Bu kimyasal reaksiyonlar vücudunuzu canlı tutuyor ve işlev görüyor.

Bununla birlikte, metabolizma kelimesi genellikle metabolizma hızı veya yaktığınız kalori miktarı ile birbirinin yerine kullanılabilir. Ne kadar yüksekse, ne kadar çok kalori yakarsanız, kilo vermeniz ve ondan uzaklaşmanız o kadar kolaydır.

 

İşte metabolizmanızı artırmanın 10 kolay yolu:

 

1.Yeterli miktarda yiyin

Dengeli beslenin

 

Daha az kiloya sahip olmak isterseniz, daha az yemek yemelisiniz, değil mi? Çok kalorili beslenirseniz vücudunuzun kas kitlesini kaybetmesine neden olabilir, bu da metabolizma hızınızı düşürecektir. Artı, kaloriyi azaltınca, vücudun yakıtını korumak için kaloriyi yakma oranını yavaşlatmalısınız.

 

2. Su ve süt için.

Su ve süt içmeyi ihmal etmeyin

 

Şekerli içecekler yerine daha çok su içen insanlar, kilo vermekten ve kilo almayı uzak tutmakta çok daha başarılıdırlar. Yapılan araştırmalara göre, bol miktarda kalsiyum bulunan ve sütün tüketilmesinin vücudunuzun daha etkili bir biçimde yağ metabolize etmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Diğer çalışmalar, süt ürünlerinden artan kalsiyum alımının (ek kalsiyum karbonatlılar değil), vücuda yapışmasının aksine daha fazla yağ eritmesine neden olduğunu göstermiştir.   

Hiç etkili su falı baktırdınız mı?
Hemen deneyin

 

3. Elma yiyin.

Elma tüketin

 

Her gün elma yemenin metabolik sendromu, karın bölgesinde yağ, kardiyovasküler hastalık ve şeker hastalığına bağlı bir bozukluğun önlenmesine yardımcı olabilir. Çünkü elma düşük kalorili, besleyici yoğun bir lif kaynağıdır.

 

4. Egzersiz yapın. 

Spor yapın

 

Kilo kaybı için en iyi egzersiz programına gelince, ne ağırlıklar ne de kardiyo bünyenizi kendi başına tamamen hareket ettiremez. Aralık antrenmanı, kilo vermek, metabolizmayı artırmak, kolesterol profilini geliştirmek ve insülin duyarlılığını artırmak için en iyi yoldur. Spor salonunda, bir HIIT sınıfına kaydolun ya da en sevdiğiniz aerobik egzersizinizi (koşu, bisiklet, hatta yürüyüş) yoğun bir hız aralığı (30 ila 60 saniye ile başlayın) ve ardından dinlenme dönemleri ekleyerek aralıklı egzersize dönüştürün (Normal hız) aynı süre boyunca kullanın. Yağ atma egzersizi tamamlamak için bunu altı ila on defa yapın. Daha iyi hale geldiğinizde, artan yoğunluk süresini yavaşça artırın.

 

5. Peynir yiyin. 

Peynir çeşitlerini yiyin

 

Peynir kalsiyum, D vitamini ve protein ile doludur, tatmin edici, ve ucuz bir besindir. Kalsiyum, metabolizmayı destekleyen ve artıran ,kas kütlesini korumaya yardımcı olduğu için kilo kaybını da teşvik edebilir

En İyi Medyumlarla Gerçek Aşk Falı Baktırın
Hemen Arayın

 

6. Yeşil çay için. 

Çay yerine her zaman kahve tercih ederseniz, böylelikle büyük bir metabolizma artışını kaçırabilirsiniz. Yakın geçmişteki 12 haftalık bir araştırmada, günde 4-5 bardak yeşil çay içen, daha sonra 25 dakikalık egzersiz yapan katılımcılara kıyasla, çay içmeyenlere kıyasla ortalama iki kilo daha fazla karın yağ kaybetti. Yağ hücrelerinden yağ salınmasını tetikleyen ve yağın enerjiye dönüştürülmesinde karaciğerin hızını arttıran bir tür antioksidan olan katesinleri içeriyor.

 

7. Baharatlı Gıdalar Yiyin. 

Biberlerde, metabolizmanızı artıracak bir madde olan kapsaisin bulunur. Kapsaisin'in kabul edilebilir dozlarda yapılan bir çalışması, biber yemeklerinin yemek başına yaklaşık 10 ek kaloriyi yakacağını öngördü.  

 

8. İyi Bir Gece Uykusu Alın. 

İyi bir uyku çekin

 

Uyku eksikliği obezite riskinde önemli bir artış gösterir.  Uyku eksikliği hem artan kan şekeri düzeyleri hem de insülin direnci ile bağlantılıdır.   

 

9. Kahve için. 

Araştırmalar, kahvedeki kafeinin metabolizmayı % 3-11 artırabileceğini gösteriyor. Yeşil çay gibi, aynı zamanda yağ yakmayı da teşvik eder. Bununla birlikte, bu daha zayıf kişileri daha fazla etkilemektedir.  

Kahve Falıyla tüm sorularınıza cevaplar bulun
Şimdi baktır

10. Yağlarınızı hindistancevizi yağıyla değiştirin. 

Diğer doymuş yağlardan farklı olarak, Hindistan cevizi yağı bir çok orta zincirli yağ içerir. Orta zincirli yağlar, metabolizmanızı tereyağı gibi gıdalardaki uzun zincirli yağlardan daha fazla artırabilir. Hindistan cevizi yağı eşsiz yağ asidi profili nedeniyle, diğer bazı pişirme yağların yerine koyarak kilo kaybı için mütevazi faydalar taşıyor olabilir.

 

Aşağıdaki yazılarımızı da seveceksiniz:

5 Adımda Onu Evliliğe Nasıl İkna Edersiniz

Aldatan Erkeklerin 10 Gizli Ortak Noktası

Sizi Gerçekten Seviyor Mu Yoksa Sizi Kullanıyor Mu?

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi

Uzakdoğu'ya özgü inançları ve felsefeleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen sembollerden biri Yin-Yang'tır. Siyah beyaz bir çemberden meydana gelen bu sembolün ne ifade ettiğini anlamak pek de kolay sayılmaz. İşte Yin-Yang sembolünün kökeni ve anlamı:

11:11 Saatinin Anlamı

Hepimiz tesadüfen de olsa saate baktığımız zaman kadranda 11:11'e denk gelmişizdir. Bu durum bizi meraklandırır ki gayet de normaldir zira 11:11 diğer çift saatlerden oldukça farklıdır ve kafamızı en çok kurcalayan kombinasyonlar arasındadır. Bu çift saate dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!

Yeniaylar, yenilikle, yeniden doğuşlar ve yeni başlangıçlarla anılır. Önümüzdeki Yeniay sırasında, bir bereket çeki hazırlamaya ne dersiniz? Bereket çeki, parasal anlamda olduğu gibi duygusal konularda da bolluk getirir. İşte bu ritüelin püf noktaları!

Buketteki Gül Sayısının Anlamları: Kaç tane hediye etmeliyiz?

Üç tane gülden meydana gelen buketle elli taneden oluşan buket aynı anlama sahip değildir. Aşk çiçeği olarak kabul edilen gül içten özürleri ifade edebileceği gibi evlilik teklifi etmek için de kullanılır. Her şey tercih ettiğiniz sayıya bağlıdır! Sevdiğiniz kişiye incelikli bir mesaj göndermek istiyorsanız, rastgele seçimler yapmayın ve gül sayılarının ne anlamlara geldiğini keşfedin!

Kaşıntıların Anlamları: Vücudunuza kulak verin!

Hepimiz bir anlığına vücudumuzu kaşıma isteğini hissetmişizdir. Bu hissi anlamlandırmak güç olsa da vücudunuzun size bir mesaj vermeye çalıştığı açıktır. Bedenimizde durduk yere kaşıntı hissi ortaya çıkmaz. Kötü olayların habercisi mi yoksa hayra mı alamet? Kaşıntıların tüm anlamlarını keşfedin!

Yüzüklerdeki Taş Sayılarının Anlamları: Aşkın Her Türlü Hali!

Birilerine yüzük hediye etmek, ya da daha güzeli, karşıdaki kişinin size yüzük etmesi her zaman çok romantik bir olaydır. Yüzüklerin ne anlama geldiğini bildiğimizde bu jest daha da romantik olabilir! Bir, iki ya da üç taşlı yüzüklerin her biri farklı anlamlara sahiptir. Artık siz de aşkınızı yüzüklerle ifade edebilirsiniz!

Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?

Para, para, para! Çok az insan daha fazlasını istemez ve onu elde etmek için de her şeyi yapmaya hazırızdır. Ama eğer işinizden gelen para size yetmiyor ve dualarınız cevapsız kalıyorsa bu 4 tütsünün faydasını görebilirsiniz.

Hapşırıklarımızın Anlamları: Burnunuzun size söyleyecekleri var

Gürültülü bir ses ya da bir hastalık belirtisi olmasının dışında "hapşu" sesinin bir anlamı vardır. Sabah 7'de hapşırmakla akşam 6'da hapşırmak aynı anlama gelmez. Her hapşırığın gelecekle bir bağlantısı vardır. İşte bu yüzden atalarımız her hapşırdığımızda "Çok yaşa" der. Zira olan kimin korunmaya ihtiyaç duyduğunu kimin şanslı olduğunu bilirmiş. İyi bir şansın ya da gizli bir aşkın habercisi mi? Burnunuzun seslerine kulak verin!