Meditasyon Nedir ve Meditasyona Başlamanın Yolları Nelerdir?

tarihinde

Meditasyon son zamanlarda çok duyduğumuz bir rahatlama yöntemi. Peki nasıl yapmalı? Nelere dikkat etmeli.

Meditasyon Nedir ve Meditasyona Başlamanın Yolları Nelerdir?

Meditasyon basit bir uygulamadır, ancak yüzeyde korkutucu görünen bir şeydir. Bu makale, üretkenlikle ilişkili olduğu için meditasyon üzerine yoğunlaşıyor ve meditasyonu en temel unsurlara çeviriyor. Meditasyona başlamanız gereken her şeye basit, seküler bir bakış sağlamaktır. Meditasyon sizi daha üretken kılar. Ne yapmanız gerektiğine dalmadan önce, ilk etapta neden meditasyon yapmanız gerektiğini düşünmeye  gerek var.

→ 10 dksı 4 TL Fal Baktırın

Meditasyon, sakinleştirici etkilere sahiptir. Meditasyon ayrıca şarj etmenize yardım eder, böylece gün boyunca daha fazla enerjiye sahip olursunuz. Meditasyon, beyninizi daha yavaş yaşlandırır ve beyninizdeki gri cevher miktarını arttırır. Gri cevher kas kontrolünden, görme, işitme, hafıza, duygular ve konuşmadan sorumludur. Meditasyon, odaklanmanın ve akış elde etmenin daha kolay olmasını, bir şeye tamamen batırılmış ve enerjilenmiş olma duygusunu getirir.

1- Sadece iki dakika oturun

Meditasyon sırasında oturmak için üç seçenek vardır.

Bir sandalye

Sandalyeler, sadece meditasyona başladıysanız ya da sırt problemleriniz varsa ve bir meditasyon minderi üzerinde rahatsız edici olarak bulunuyorsanız harika. Meditasyona yeniyseniz ilk birkaç kere dışarı çıkıp bir meditasyon minderi satın almak yerine bir sandalye kullanmanızı öneririm. Meditasyonu rutinleştirdikten ve onunla daha rahat hale geldikten sonra, bir meditasyon yastığı satın almanızı tavsiye ederim; İlk başta bir koltuk kullanmak pratikte yolunuzu kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Bir meditasyon yastığı

Bir meditasyon yastığı, insanlar meditasyon sırasında en popüler şeydir. Bir meditasyon yastığıyla ilgili en mühim şey, uyanıklığınızı ve meditasyonunuzun kalitesini dik duran bir konumda oturmanızın en kolay olmasıdır. Bir koltuk ya da bir meditasyon tezgahıyla, odak kaybetmenize neden olabilecek çökmek için cazip olabilirsiniz.

Uzunsan ya da meditasyon yastığını çok rahatsız buluyorsan, bir meditasyon tezgahına bir göz atmaya değecek. Yine de dik durmanızı zorlar ve bir sandalyede olduğu kadar çökme isteğine sahip olmayacaksınız. Meditasyon tezgahları, aksi takdirde bacaklarınıza uygulayacağınız ağırlığın çoğunu emer; bu da meditasyonu daha rahat yapar. 

2-Her sabah ilk işi yapın

"Her gün meditasyon yaparım" demesi kolay, ancak bunu yapmaktan çekinmeyin. Bunun yerine, kalktığınızda her sabah bir hatırlatıcı ayarlayın ve onu göreceğiniz bir yerde "meditasyon" yazan bir not koyun.

☯Geleceğiniz ile İlgili Bilgiye mi İhtiyacınız Var, Bizi Arayın☯

 

3-Sadece odaklanın

Çoğu insan nerede oturup, nasıl oturacağından, ne yastığı kullanacağından endişeleniyor ... Hepsi güzel ama başlamak o kadar da önemli değil. Sadece bir sandalyeye oturarak veya kanepenizde başlayın. Ya da  yatağında. Zeminde rahat iseniz, çapraz bacaklı oturun. Her şeyden önce iki dakika kaldı, sadece oturun. Daha sonra rahatlamanız için endişelenebilirsiniz, böylece daha uzun süre rahat kalırsınız, ancak başlangıçta pek fazla bir şey olmaz, sadece sessiz ve rahat bir yerde oturun.

4-Ne hissettiğinize bakın

 Meditasyon oturumuna ilk yerleştiğinizde, nasıl hissettiğinizi görmek için kontrol edin. Vücudun nasıl hissediyor? Zihninizin kalitesi nedir? Meşgul? Yorgun? Endişeli? Bu meditasyon oturumuna ne istersen bakalım tamamıyla.

5-İşiniz bittiğinde gülümseyin

İki dakikanı bitirince gülümse. Kendinize bu zaman ayırdığınıza, taahhüdünüze saplandığınıza, kendinize güvenebileceğiniz, kendinizi tanımaya ve kendinizle arkadaş edinmeye zaman ayırdığınızı gösterdiğiniz o noktaya minnettar olun. Hayatının muhteşem bir iki dakikası bu.

Bunları da Seveceksiniz

Reiki nedir ve nasıl yapılır? Yararları nelerdir? 

Enerjinizi yüksek tutmanın yolları nelerdir?

Feng Shui nedir? Feng Shui enerjisi nasıl hayatimizi değiştirir ?

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi

Uzakdoğu'ya özgü inançları ve felsefeleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen sembollerden biri Yin-Yang'tır. Siyah beyaz bir çemberden meydana gelen bu sembolün ne ifade ettiğini anlamak pek de kolay sayılmaz. İşte Yin-Yang sembolünün kökeni ve anlamı:

11:11 Saatinin Anlamı

Hepimiz tesadüfen de olsa saate baktığımız zaman kadranda 11:11'e denk gelmişizdir. Bu durum bizi meraklandırır ki gayet de normaldir zira 11:11 diğer çift saatlerden oldukça farklıdır ve kafamızı en çok kurcalayan kombinasyonlar arasındadır. Bu çift saate dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!

Yeniaylar, yenilikle, yeniden doğuşlar ve yeni başlangıçlarla anılır. Önümüzdeki Yeniay sırasında, bir bereket çeki hazırlamaya ne dersiniz? Bereket çeki, parasal anlamda olduğu gibi duygusal konularda da bolluk getirir. İşte bu ritüelin püf noktaları!

Buketteki Gül Sayısının Anlamları: Kaç tane hediye etmeliyiz?

Üç tane gülden meydana gelen buketle elli taneden oluşan buket aynı anlama sahip değildir. Aşk çiçeği olarak kabul edilen gül içten özürleri ifade edebileceği gibi evlilik teklifi etmek için de kullanılır. Her şey tercih ettiğiniz sayıya bağlıdır! Sevdiğiniz kişiye incelikli bir mesaj göndermek istiyorsanız, rastgele seçimler yapmayın ve gül sayılarının ne anlamlara geldiğini keşfedin!

Kaşıntıların Anlamları: Vücudunuza kulak verin!

Hepimiz bir anlığına vücudumuzu kaşıma isteğini hissetmişizdir. Bu hissi anlamlandırmak güç olsa da vücudunuzun size bir mesaj vermeye çalıştığı açıktır. Bedenimizde durduk yere kaşıntı hissi ortaya çıkmaz. Kötü olayların habercisi mi yoksa hayra mı alamet? Kaşıntıların tüm anlamlarını keşfedin!

Yüzüklerdeki Taş Sayılarının Anlamları: Aşkın Her Türlü Hali!

Birilerine yüzük hediye etmek, ya da daha güzeli, karşıdaki kişinin size yüzük etmesi her zaman çok romantik bir olaydır. Yüzüklerin ne anlama geldiğini bildiğimizde bu jest daha da romantik olabilir! Bir, iki ya da üç taşlı yüzüklerin her biri farklı anlamlara sahiptir. Artık siz de aşkınızı yüzüklerle ifade edebilirsiniz!

Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?

Para, para, para! Çok az insan daha fazlasını istemez ve onu elde etmek için de her şeyi yapmaya hazırızdır. Ama eğer işinizden gelen para size yetmiyor ve dualarınız cevapsız kalıyorsa bu 4 tütsünün faydasını görebilirsiniz.

Hapşırıklarımızın Anlamları: Burnunuzun size söyleyecekleri var

Gürültülü bir ses ya da bir hastalık belirtisi olmasının dışında "hapşu" sesinin bir anlamı vardır. Sabah 7'de hapşırmakla akşam 6'da hapşırmak aynı anlama gelmez. Her hapşırığın gelecekle bir bağlantısı vardır. İşte bu yüzden atalarımız her hapşırdığımızda "Çok yaşa" der. Zira olan kimin korunmaya ihtiyaç duyduğunu kimin şanslı olduğunu bilirmiş. İyi bir şansın ya da gizli bir aşkın habercisi mi? Burnunuzun seslerine kulak verin!