Aşırı Hassas Kişilerin 5 Özelliği Sizde de Var Mı?

tarihinde

Çok sık karşılaşılan bir durum olan aşırı hassalık gündelik yaşamınızı etkiliyor olabilir. Öyle misiniz, keşfedin!

Aşırı Hassas Kişilerin 5 Özelliği Sizde de Var Mı?

Bazı durumlar veya kelimeler sizi diğer insanları etkilemediği kadar çok mu etkilediği düşüncesinde misiniz ? Sık sık ağlıyorsunuz ve başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü sizin için çok mu önemli ? Eğer öyleyse, farkında olmadan ekstra duyarlı birisi olabilirsiniz. Bu yazıda aşırı duyarlılığın beş işaretini açıklayacağız.

 


>>>> Online Astroloji ve Fal Danışmanlığı <<<<


'Aşırı hassasiyet' veya 'çok hassas' terimleri ilk Elaine N. Aron’un "Oldukça Hassas Kişi" adlı kitabında incelenmiş ve 90lı yıllarda lugatımıza girmeye başlamıştır. Bu kitapta hassas insanlar, savunmasız ve ekstra duygusal, hassas bir grup olarak betimlenir. Peki aşırı hassasiyet gerçekten sadece bir zayıflık diyebilir miyiz? Araştırma 5 kişiden 1inde aşırı duyarlılık olduğunu gösteriyor, bunlardan birinin ben olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Okumaya devam:

Aşırı hassas insanlarda görülen 5 özellik:

1.İçedönüklük

Her aşırı hassas kişi dışarıyla iletişim kuramayacak kadar içine kapanık değildir. Ama neredeyse hepsinde içedönüklük görülür. Özellikle zor bir çocukluk dönemi geçirildiyse ya da daha küçük yaşlarda birbirinden çok farklı insanlarla yaşamaya adapte olunmaya çalışılmışsa bu durum görülür.  İçedönüklük bir bakıma, enerji kaynağını içinde bulmak ve içinde harcamak anlamına gelir. Tam tersi olan, dışadönüklük de enerji bulmak amacıyla sosyal olma zorunluluğu hissetmektir. Gündelik olarak hem içe dönmeli hem de sosyalleşmeli, ikisini de aynı derecede yapmalıyız.

2.Başkalarının düşüncelerine son derece bağımlı olmak

Bu durum aslında hayal kırıklığına uğratma korkusundan doğar. Bu sebepten başkalarının ne düşündüğüne çok önem verilir ve her daim uyumlu olmaya çalışılır. İnsanların desteğini ve onayını almak için kendilerini çok yıpratmaya ve kendinden ödün vermeye hazırdır. Eğer başarısız olunursa kendilerini çok suçlu hissederler.

<<< 10dksı 4tlye Online Fal Baktırın! >>>

3.Empati

Bu kişiler başkalarına karşı çok özenli ve sevecenlerdir. Başkalarının da duygularına ve nasıl hissettiklerine karşı hassaslardır. Bu yüzden çok iyi bir dinleyici ve iyi bir problem çözen arkadaş olurlar. Aynı zamanda yardım derneklerinde çalışabilir, insani görevlerde kolaylıkla bulunabilirler. Bu iyi gibi görülen özellikler aslında onları çok yorar çünkü fark etmeden başkalarının üzüntü ve endişelerinden etkilenir, başkalarının dertlerini de dert edinirler.

4. Sık Ağlamak

Sık ağladıklarını bildiklerinden kendilerini üzebilecek ve rahatsız olabilecekleri her durumdan kaçarlar. Risk alamazlar. Çünkü ağlamak onlar için utanç verici bir durumdur. Ağladıklarını kimsenin görmesini istemezler. Başkalarının bu konuda onları yargılamasından çekinirler.

5.Tüm Duygular, Hep ve En Çok

Bu terim onlar için icat edilmiş gibi görünüyor! Bu kişiler gürültülü ortamlara ve strese diğer kişilerden daha hassastırlar. Tam tersi durumlarda yani okşandıkları, sevildikleri anda da diğer insanlardan daha çok etkilenirler. Titreme gelmesi, gözlerin dolması, heyecandan terleme gibi fiziksel olgular da bu karakterin bir parçasıdır.

Bazı bilim insanları, bu kişilerin normalde olduğundan daha fazla duygu etkileşimi hissettiklerini ve bu kişilerin çok daha derinden duyguları yaşadığını söylerler.

Sizin de böyle bir tanıdığınız var mı?

Bunları da Seveceksiniz

Burçlara Göre Gelin Saçı Modelleri 

Melekler Hakkında Her Şey

Düşündüğünüz Kişinin Rüyasına Girebilirsiniz

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Son Yazılarımız

Maalesef aradığınız sayfayı bulamadık!

Başarısızlık, sayfa mevcut değil ama söz veriyoruz, hatalarımızdan ders çıkaracağız ve bir sonraki sefere daha iyi yapacağız. Bu arada aşağıdaki en son makalelerimizden birine göz atın!

Günlük Burç Yorumlarınız

Mars'ın Boğa'dan İkizler'e geçişi "Bugün, hayatınızdaki dinamizmi ve hareketi artıracak olan Mars'ın enerjik geçişini hissedin. Bu geçiş, yeni fikirler ve projeler için mükemmel bir zamandır. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinleyin."

İş Hayatında Burçların Uyumu Nasıldır?

Burcunuza göre iş ortamında kurduğunuz ilişkiler de farklılık gösterir. Profesyonel bağlamda hangi burçlarla daha iyi anlaştığınızı bilmek çalışma veriminizi de artırır. Ortağınızı ya da ekip arkadaşınız konusunda doğru bir seçim yapmak istiyorsanız bu yazımızı kaçırmayın!

En Sevilen Yazılar

Burcunuza Dair Her Şey

Yükselen Burç Nedir? Neyi Temsil Eder?

Yükselen burç, doğduğunuz anda doğu ufuk çizgisinde yükselen burçtur ve astrolojik haritanızın tamamlanmış bir şaheser olmasını sağlar. Güneş burcunuz kişiliğinizin özünü yansıtırken, yükselen burcunuz, dış dünyaya nasıl tepki verdiğinizi ve insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzu açıklar. Bu iki yıldızı birleştirdiğinizde, işte o zaman gerçek "siz" ortaya çıkar!

Satürn Retrosu 2024 | Hangi burç nasıl etkilenecek?

Ünlü Astrolog Marta Denise, 2024'te gerçekleşecek Satürn Retrosu hakkında detaylı bir yazı hazırladı! Astrologumuz içeriği şöyle özetliyor: "29 Haziran 2024'ten itibaren 15 Kasım 2024'e kadar devam edecek olan Satürn Retrosu, Balık burcunda başlayacak. Bu dönem biraz ürkütücü görünebilir ama endişelenmeyin, bu süreci en iyi şekilde atlatmanız için astrolojik öngörü ve tavsiyelerimle buradayım! Satürn retrosu biraz melankolik geçebilir, fakat kendimizi geliştirmek ve öğrenmek için değerli sınavlar da sunabilir. ✨"