Erteleme Hastalığı veya Prokrastinasyon Nedir, Nasıl Geçer?

tarihinde

Siz de işlerinizi son ana kadar, hem de nedensizce erteliyor musunuz? Dikkat, <strong>erteleme hastalığınız</strong> olabilir! Peki bununla nasıl başa çıkılır?

 

ERTELEME HASTALIĞI NEDİR

“Biraz sonra”, “yarın yaparım”, “acelesi yok”, “daha vakit var”.....

Bazı insanlar işlerini son dakika gelip çatana kadar erteler, devamlı bahaneler bularak yapılması gerekenleri yapmaz. Bu, “erteleme hastalığı” olarak da bildiğimiz "prokrastinasyon" hastalığıdır.

Erteleme hastalığı genelde iki grupta incelenir. İlk gruba dahil insanlar yapacaklarını erteler ve sonunda unutur.  İkinci gruptakiler, aksine, yapacaklarının çoğunu aklında tutar ama yine de yapmaz.


En İyi Uzmanlara Fal Baktır


Erteleme hastalığı genellikle tembellikle karıştırılır, ancak çok farklıdırlar. Erteleyen kişi, yapacağı işi önemsediği halde başlamak için gereken motivasyonu bir türlü kendinde bulamaz. Tembellik durumunda ise kişi, yapacağı işi ve sonuçlarını tam olarak önemsemez, yarım bırakmakta ya da tamamlamamakta bir sakınca görmez.

Prokrastinasyon’un en önemli sebeplerinden birinin yapılacak işle ilgili yanlış değerlendirmede bulunmak olduğu söyleniyor. Yetersizlik hissi ve yerine getirilecek aktivitenin olumsuz değerlendirilmesi o işe başlamamızı engelliyor. “Üstesinden gelemem”, “çabam boşuna” gibi düşünceler çaresizlik ve korkuya yol açarak yapılacak şeylerden uzaklaşamamıza neden oluyor.

Ne yapmalı?

Öncelikle ertelemenin işlevsel olmadığını ve bir bedeli olduğunu kabul etmek gerekir. Erteleme durumunda, sorumlu olduğumuz işi yapmasak da kafamız hep onla meşguldür, başka şeylere odaklanmakta zorlanır ve sorumluluğumuzu yerine getirmediğimiz için vicdan azabı duyarız.  Bunu yenmek için:

- Takviminizi çıkartın

Kendinize ait bir takvim, ajanda oluşturun ve neyi ne zaman yapacağınızı oraya not alın.  Bir işi tek seferde bitirmeye çalışmak motivasyonu düşürür. Onun yerine programlı bir şekilde kısım kısım ilerleyin.

 


☎ En İyi Falcılar Bir Telefon Kadar Yakınınızda: 00902129002511 ☎


- Gerçekçi olun

Programınızı oluştururken, kendinize karşı dürüst olun. Eğer yapacağınız işin normalden daha fazla saat sürüyorsa o kadar süreyi not alın. Bu sizin hayatınızı daha kolay hale getirmenizi sağlamalı.

- İyi davranışlarınızı ödüllendirin

Kendinize bir ödül belirleyin ve sadece yapmaya karar verdiğiniz işi tamamladığınızda ödülü kapın. Örneğin; sosyal medyanızı kontrol etme olayını sadece planladığınız şeyi tamamladığınızda yapın eğer yapamadıysanız bekletin. Ya da planladığını işi yapana kadar öğle yemeği yemeyin. Bu görevleri ve aksaklıkları ortadan kaldırmak için ödül iyi bir fikir olacaktır.

- Kendinizi affedin

Geçmiş hakkında kendinize söylenmeyi bırakın. “Daha önce başlamalıydım” gibi düşüncelerle sadece siz kaybedersiniz. Ayrıcı bu meseleleri daha da kötüleştirir. Kendinizi affedip artık hayatınızı ertelemeyeceğinize söz verin.

 

Siz de sürekli erteleyenlerden misiniz? Öyleyse his ve deneyimlerinizi bizimle yorum olarak paylaşın! :)

 

Diğer  popüler yazılarımız:

 

 

 

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Son Yazılarımız

Rüyada Saçların Dökülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyanızda saçlarınızın döküldüğünü ya da kel kaldığınızı mı gördünüz? Rüya tabirlerinde saç dökülmesi ne anlama gelir, nasıl yorumlanır? Saçla ilgili tüm rüya tabirleri bu yazımızda!

Koç Burcu Erkeğini Sekiz Adımda Baştan Çıkarın

Koç burcu insanları etkileyen tutkulu ve güçlü bir kişiliğe sahiptir. Ama dikkatli olun. Koç burcu çok çapkındır. Kur yapmayı çok sever ama çabucak da sıkılır... Uzman astrologlarımız Koç burcunu baştan çıkarmanın püf noktalarını bizlerle paylaşıyor!

Haftalık Burç Yorumları

Günün en önemli yönü: Ay, İkizler'den Yengeç'e geçiş yapıyor. Yönlerin önemini şu şekilde değerlendiriyorum: Ay'ın İkizler'den Yengeç'e geçişi, genellikle duygusal enerjimizin ve hassasiyetimizin arttığı bir dönemi işaret eder. Bu, aile ve ev hayatına daha fazla odaklanabileceğimiz bir zaman olabilir. Ay'ın İkizler'den Yengeç'e Geçişi "Duygusal enerjinizi ve hassasiyetinizi artıran bu geçiş, aile ve ev hayatınıza daha fazla odaklanmanızı sağlar. Kendinizi ve sevdiklerinizi besleyin, çünkü ev, kalbin olduğu yerdir."

Günlük Burç Yorumlarınız

İkizler'de Ay, Balık'ta Mars ile Kare - 19:50 "Duygusal enerjimizi dengede tutmak için iç huzurumuzu bulmalıyız. Her zorluk, büyüme ve öğrenme için bir fırsattır."

En Sevilen Yazılar

Çift ve Ters Saatlerin Anlamları

Eğer tesadüf eseri çift ve ya ters saatlerle karşılaşırsanız bilin ki bu saatler size bir mesaj iletmek istiyor. Bu mesajları merak mı ediyorsunuz? Detaylar yazımızda!

Kuş Tüylerinin Anlamları: Meleklerin Mesajlarını Keşfedin

Yakınınızda kuş tüyü bulmak size oldukça sıradan bir olay gibi görünebilir. Ama kuşlar gökyüzüyle ve evren çok güçlü bağlara sahiptir. Koruyucu meleklerimizin bize mesaj göndermek için etrafımıza bu tüyleri bırakmasına şaşırmamak gerekir. Ama tüyün rengine göre bu mesajın anlamı farklılık gösterir. İşte detaylar!

Düşündüğünüz Kişinin Rüyasına Girmek Mümkün!

Rüyalar bilinçaltımızın kontrolündedir. Dolayısıyla rüya gören bir insanın zihnine girmenin oldukça hatta imkânsız bile olduğu kabul edilir. Yine de insanların rüyasında bizi görmelerini sağlayacak belirli yöntemler mevcuttur. Nasıl mı?

Üçlü Saatlerin Anlamları: 03:33 - İstikamet Mutluluk!

03:33, 03:33, 03:33... Neredeyse bu saatin sizi takip etmeye başladığını düşüneceksiniz! Gece uykunuzu bölen basit bir tesadüften çok daha fazlasıyla mı karşı karşıyasınız? Kesinlikle öyle! Üçlü saatler şans eseri karşımıza çıkmaz. Onlara kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz anlarda denk gelirsiniz. Evren ve koruyucu melekler doğru yolu bulabilmeniz adına size yol göstermek istiyor! Onların tavsiyelerine kulak verin....

Kara Ay Nedir?

Kara Ay'ı gökyüzünde aramanın anlamı yok! Gerçek anlamda var olmayan Kara Ay, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesindeki duraklarından birine karşılık gelir. Peki Kara Ay, burcunuz üzerinde ne gibi etkilere sahiptir? Uzman astrologlarımız bu gizemli Ay'ın tüm yönlerini sizler için derledi.

Burcunuza Dair Her Şey