Bizi arayın:
0212 900 28 79

Bizi arayın:
0212 900 28 84

Mutlu Anlarımızın Vazgeçilmezi Mum Hayatımıza Nasıl Girdi?

Gelin birlikte her mutlu anımızın, her kutlamamızın vazgeçilmezi olan mumun hayatımıza nasıl girdiğini keşfedelim.

 

Gelin birlikte her mutlu anımızın, her kutlamamızın vazgeçilmezi olan mumun hayatımıza nasıl girdiğini keşfedelim.

Mumun tarihçesi çok ama çok eskiye dayanmaktadır. İlk mum 3000li yıllarda Eski Mısır Uygarlığı’nda kullanılmıştır. Daha sonra günümüzdeki haline benzeyen daha küçük ve ince şeklini almıştır. Elektriğin icadına kadar aydınlanma mumla sağlanırdı. 20. Yüzyıla kadar mumlar ışık ve aydınlanma kaynağı olarak kullanılıyordu. Ayrıca geçmişte mumların amacı sadece aydınlanma değildi, çoğu dini tören ve ayinlerde de mum kullanılırdı.

İslam’da ise  Osmanlı zamanında camilerde akşam ve yatsı namazlarında aydınlatma görevi gören, mihrabın sağında ve solunda genellikle bakır mumluk üzerinde birer büyük mum bulunurdu.

Bugün ise doğum günü pastalarında, kına gecelerinde, akşam yemeği sofralarında, ev dekorasyonlarında ve romantik anlarımızda mumun yeri çok önemli.

♕  En iyi falcılara fal baktırmak için bizi arayın ♕

Doğum günlerinin vazgeçilmezi yaş pastalar ve pastaların vazgeçilmezi doğum günü mumları. Yaş günü kutlamalarında pastanın üzerinde mumlar yanar ve doğum günü olan kişi bir dilek tutarak mumları üfler.  Bu gelenek 13. yüzyılda Avrupa’da başlamıştır. Çocuklar, doğum günlerinde, üzerinde mumlar yanan pastayla uyandırılır ve mumlar pasta yenene kadar değiştirililerek gün boyunda yanardı. Pastanın üzerindeki mum sayısı çocuğun yaşından bir fazla olurdu, ayrıca mum üflenirken çocuğa o sene içinde istediği bir istek dilek olarak diletilirdi.

doğumgünü

Kına gecesinde ise başına pullu bir duvak örtülen gelin, genç kızların söylediği türkülerle ve içinde mumların yakıldığı kına tepsisiyle ortaya getirilir ve kına yakma töreni başlar. Genç kızların ellerindeki mumlarla gelinin etrafında dönmesinin geline uğur getireceğine inanılır.

Aile ve arkadaşlar arasındaki özel akşam yemeği sofralarında ise, masanın ortasına konan şamdanlar içindeki mumlar şık bir yemeğin anahtarıdır.

mum

✦ Sorularınızı sorun ve niyet edin, uzmanlarımız cevaplasın ✦

Mumun bir diğer kullanım alanı ise ev dekorasyonudur. Kokulu ve renkli mumlarla salonunuzu, yatak odanızı daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Eğer sevgilinizleromantizmi bir tık daha yükseltmeyi arzuluyorsanız, mum ışığında baş başa bir akşam yemeği özel anlarınızı daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

 romantik

Diğer en popüler yazılarımız:

Bir ortama girdiğinizde ne kadar ilgi çekiyorsunuz?

Her gün Tüketmemiz Gereken Doğal Şifalı Besinler

Hayatın Gerçek Anlamı Nedir?

Bize yorum bırakın

EN İYİ FALCILARIMIZ

Geleceğinize dair sorularınızın cevapları Türkiye'nin en iyi medyum ve falcılarında

Bizimle iletişime geçin.