Mutlu Anlarımızın Vazgeçilmezi Mum Hayatımıza Nasıl Girdi?

tarihinde

Gelin birlikte her mutlu anımızın, her kutlamamızın vazgeçilmezi olan <strong>mumun</strong> hayatımıza nasıl girdiğini keşfedelim.

 

Gelin birlikte her mutlu anımızın, her kutlamamızın vazgeçilmezi olan mumun hayatımıza nasıl girdiğini keşfedelim.

Mumun tarihçesi çok ama çok eskiye dayanmaktadır. İlk mum 3000li yıllarda Eski Mısır Uygarlığı’nda kullanılmıştır. Daha sonra günümüzdeki haline benzeyen daha küçük ve ince şeklini almıştır. Elektriğin icadına kadar aydınlanma mumla sağlanırdı. 20. Yüzyıla kadar mumlar ışık ve aydınlanma kaynağı olarak kullanılıyordu. Ayrıca geçmişte mumların amacı sadece aydınlanma değildi, çoğu dini tören ve ayinlerde de mum kullanılırdı.

İslam’da ise  Osmanlı zamanında camilerde akşam ve yatsı namazlarında aydınlatma görevi gören, mihrabın sağında ve solunda genellikle bakır mumluk üzerinde birer büyük mum bulunurdu.

Bugün ise doğum günü pastalarında, kına gecelerinde, akşam yemeği sofralarında, ev dekorasyonlarında ve romantik anlarımızda mumun yeri çok önemli.

♕  En iyi falcılara fal baktırmak için bizi arayın ♕

Doğum günlerinin vazgeçilmezi yaş pastalar ve pastaların vazgeçilmezi doğum günü mumları. Yaş günü kutlamalarında pastanın üzerinde mumlar yanar ve doğum günü olan kişi bir dilek tutarak mumları üfler.  Bu gelenek 13. yüzyılda Avrupa’da başlamıştır. Çocuklar, doğum günlerinde, üzerinde mumlar yanan pastayla uyandırılır ve mumlar pasta yenene kadar değiştirililerek gün boyunda yanardı. Pastanın üzerindeki mum sayısı çocuğun yaşından bir fazla olurdu, ayrıca mum üflenirken çocuğa o sene içinde istediği bir istek dilek olarak diletilirdi.

doğumgünü

Kına gecesinde ise başına pullu bir duvak örtülen gelin, genç kızların söylediği türkülerle ve içinde mumların yakıldığı kına tepsisiyle ortaya getirilir ve kına yakma töreni başlar. Genç kızların ellerindeki mumlarla gelinin etrafında dönmesinin geline uğur getireceğine inanılır.

Aile ve arkadaşlar arasındaki özel akşam yemeği sofralarında ise, masanın ortasına konan şamdanlar içindeki mumlar şık bir yemeğin anahtarıdır.

mum

✦ Sorularınızı sorun ve niyet edin, uzmanlarımız cevaplasın ✦

Mumun bir diğer kullanım alanı ise ev dekorasyonudur. Kokulu ve renkli mumlarla salonunuzu, yatak odanızı daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Eğer sevgilinizle romantizmi bir tık daha yükseltmeyi arzuluyorsanız, mum ışığında baş başa bir akşam yemeği özel anlarınızı daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

 romantik

Diğer en popüler yazılarımız:

Bir ortama girdiğinizde ne kadar ilgi çekiyorsunuz?

Her gün Tüketmemiz Gereken Doğal Şifalı Besinler

Hayatın Gerçek Anlamı Nedir?

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi

Uzakdoğu'ya özgü inançları ve felsefeleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen sembollerden biri Yin-Yang'tır. Siyah beyaz bir çemberden meydana gelen bu sembolün ne ifade ettiğini anlamak pek de kolay sayılmaz. İşte Yin-Yang sembolünün kökeni ve anlamı:

11:11 Saatinin Anlamı

Hepimiz tesadüfen de olsa saate baktığımız zaman kadranda 11:11'e denk gelmişizdir. Bu durum bizi meraklandırır ki gayet de normaldir zira 11:11 diğer çift saatlerden oldukça farklıdır ve kafamızı en çok kurcalayan kombinasyonlar arasındadır. Bu çift saate dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!

Yeniaylar, yenilikle, yeniden doğuşlar ve yeni başlangıçlarla anılır. Önümüzdeki Yeniay sırasında, bir bereket çeki hazırlamaya ne dersiniz? Bereket çeki, parasal anlamda olduğu gibi duygusal konularda da bolluk getirir. İşte bu ritüelin püf noktaları!

Buketteki Gül Sayısının Anlamları: Kaç tane hediye etmeliyiz?

Üç tane gülden meydana gelen buketle elli taneden oluşan buket aynı anlama sahip değildir. Aşk çiçeği olarak kabul edilen gül içten özürleri ifade edebileceği gibi evlilik teklifi etmek için de kullanılır. Her şey tercih ettiğiniz sayıya bağlıdır! Sevdiğiniz kişiye incelikli bir mesaj göndermek istiyorsanız, rastgele seçimler yapmayın ve gül sayılarının ne anlamlara geldiğini keşfedin!

Kaşıntıların Anlamları: Vücudunuza kulak verin!

Hepimiz bir anlığına vücudumuzu kaşıma isteğini hissetmişizdir. Bu hissi anlamlandırmak güç olsa da vücudunuzun size bir mesaj vermeye çalıştığı açıktır. Bedenimizde durduk yere kaşıntı hissi ortaya çıkmaz. Kötü olayların habercisi mi yoksa hayra mı alamet? Kaşıntıların tüm anlamlarını keşfedin!

Yüzüklerdeki Taş Sayılarının Anlamları: Aşkın Her Türlü Hali!

Birilerine yüzük hediye etmek, ya da daha güzeli, karşıdaki kişinin size yüzük etmesi her zaman çok romantik bir olaydır. Yüzüklerin ne anlama geldiğini bildiğimizde bu jest daha da romantik olabilir! Bir, iki ya da üç taşlı yüzüklerin her biri farklı anlamlara sahiptir. Artık siz de aşkınızı yüzüklerle ifade edebilirsiniz!

Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?

Para, para, para! Çok az insan daha fazlasını istemez ve onu elde etmek için de her şeyi yapmaya hazırızdır. Ama eğer işinizden gelen para size yetmiyor ve dualarınız cevapsız kalıyorsa bu 4 tütsünün faydasını görebilirsiniz.

Hapşırıklarımızın Anlamları: Burnunuzun size söyleyecekleri var

Gürültülü bir ses ya da bir hastalık belirtisi olmasının dışında "hapşu" sesinin bir anlamı vardır. Sabah 7'de hapşırmakla akşam 6'da hapşırmak aynı anlama gelmez. Her hapşırığın gelecekle bir bağlantısı vardır. İşte bu yüzden atalarımız her hapşırdığımızda "Çok yaşa" der. Zira olan kimin korunmaya ihtiyaç duyduğunu kimin şanslı olduğunu bilirmiş. İyi bir şansın ya da gizli bir aşkın habercisi mi? Burnunuzun seslerine kulak verin!