Mutlu Anlarımızın Vazgeçilmezi Mum Hayatımıza Nasıl Girdi?

tarihinde

Gelin birlikte her mutlu anımızın, her kutlamamızın vazgeçilmezi olan <strong>mumun</strong> hayatımıza nasıl girdiğini keşfedelim.

 

Gelin birlikte her mutlu anımızın, her kutlamamızın vazgeçilmezi olan mumun hayatımıza nasıl girdiğini keşfedelim.

Mumun tarihçesi çok ama çok eskiye dayanmaktadır. İlk mum 3000li yıllarda Eski Mısır Uygarlığı’nda kullanılmıştır. Daha sonra günümüzdeki haline benzeyen daha küçük ve ince şeklini almıştır. Elektriğin icadına kadar aydınlanma mumla sağlanırdı. 20. Yüzyıla kadar mumlar ışık ve aydınlanma kaynağı olarak kullanılıyordu. Ayrıca geçmişte mumların amacı sadece aydınlanma değildi, çoğu dini tören ve ayinlerde de mum kullanılırdı.

İslam’da ise  Osmanlı zamanında camilerde akşam ve yatsı namazlarında aydınlatma görevi gören, mihrabın sağında ve solunda genellikle bakır mumluk üzerinde birer büyük mum bulunurdu.

Bugün ise doğum günü pastalarında, kına gecelerinde, akşam yemeği sofralarında, ev dekorasyonlarında ve romantik anlarımızda mumun yeri çok önemli.

♕  En iyi falcılara fal baktırmak için bizi arayın ♕

Doğum günlerinin vazgeçilmezi yaş pastalar ve pastaların vazgeçilmezi doğum günü mumları. Yaş günü kutlamalarında pastanın üzerinde mumlar yanar ve doğum günü olan kişi bir dilek tutarak mumları üfler.  Bu gelenek 13. yüzyılda Avrupa’da başlamıştır. Çocuklar, doğum günlerinde, üzerinde mumlar yanan pastayla uyandırılır ve mumlar pasta yenene kadar değiştirililerek gün boyunda yanardı. Pastanın üzerindeki mum sayısı çocuğun yaşından bir fazla olurdu, ayrıca mum üflenirken çocuğa o sene içinde istediği bir istek dilek olarak diletilirdi.

doğumgünü

Kına gecesinde ise başına pullu bir duvak örtülen gelin, genç kızların söylediği türkülerle ve içinde mumların yakıldığı kına tepsisiyle ortaya getirilir ve kına yakma töreni başlar. Genç kızların ellerindeki mumlarla gelinin etrafında dönmesinin geline uğur getireceğine inanılır.

Aile ve arkadaşlar arasındaki özel akşam yemeği sofralarında ise, masanın ortasına konan şamdanlar içindeki mumlar şık bir yemeğin anahtarıdır.

mum

✦ Sorularınızı sorun ve niyet edin, uzmanlarımız cevaplasın ✦

Mumun bir diğer kullanım alanı ise ev dekorasyonudur. Kokulu ve renkli mumlarla salonunuzu, yatak odanızı daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Eğer sevgilinizle romantizmi bir tık daha yükseltmeyi arzuluyorsanız, mum ışığında baş başa bir akşam yemeği özel anlarınızı daha anlamlı hale getirmeye yardımcı olacaktır.

 romantik

Diğer en popüler yazılarımız:

Bir ortama girdiğinizde ne kadar ilgi çekiyorsunuz?

Her gün Tüketmemiz Gereken Doğal Şifalı Besinler

Hayatın Gerçek Anlamı Nedir?

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Son Yazılarımız

Maalesef aradığınız sayfayı bulamadık!

Başarısızlık, sayfa mevcut değil ama söz veriyoruz, hatalarımızdan ders çıkaracağız ve bir sonraki sefere daha iyi yapacağız. Bu arada aşağıdaki en son makalelerimizden birine göz atın!

Günlük Burç Yorumlarınız

Mars'ın Boğa'dan İkizler'e geçişi "Bugün, hayatınızdaki dinamizmi ve hareketi artıracak olan Mars'ın enerjik geçişini hissedin. Bu geçiş, yeni fikirler ve projeler için mükemmel bir zamandır. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinleyin."

İş Hayatında Burçların Uyumu Nasıldır?

Burcunuza göre iş ortamında kurduğunuz ilişkiler de farklılık gösterir. Profesyonel bağlamda hangi burçlarla daha iyi anlaştığınızı bilmek çalışma veriminizi de artırır. Ortağınızı ya da ekip arkadaşınız konusunda doğru bir seçim yapmak istiyorsanız bu yazımızı kaçırmayın!

En Sevilen Yazılar

Burcunuza Dair Her Şey

Yükselen Burç Nedir? Neyi Temsil Eder?

Yükselen burç, doğduğunuz anda doğu ufuk çizgisinde yükselen burçtur ve astrolojik haritanızın tamamlanmış bir şaheser olmasını sağlar. Güneş burcunuz kişiliğinizin özünü yansıtırken, yükselen burcunuz, dış dünyaya nasıl tepki verdiğinizi ve insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzu açıklar. Bu iki yıldızı birleştirdiğinizde, işte o zaman gerçek "siz" ortaya çıkar!

Satürn Retrosu 2024 | Hangi burç nasıl etkilenecek?

Ünlü Astrolog Marta Denise, 2024'te gerçekleşecek Satürn Retrosu hakkında detaylı bir yazı hazırladı! Astrologumuz içeriği şöyle özetliyor: "29 Haziran 2024'ten itibaren 15 Kasım 2024'e kadar devam edecek olan Satürn Retrosu, Balık burcunda başlayacak. Bu dönem biraz ürkütücü görünebilir ama endişelenmeyin, bu süreci en iyi şekilde atlatmanız için astrolojik öngörü ve tavsiyelerimle buradayım! Satürn retrosu biraz melankolik geçebilir, fakat kendimizi geliştirmek ve öğrenmek için değerli sınavlar da sunabilir. ✨"