Nazar Boncuğumuz : Tarihçesi, Anlamı ve Kullanılışı

tarihinde

Nazar boncuğu nedir? Ne anlama gelir? Tarihçesiyle birlikte bilgilenin!

Nazar Boncuğumuz : Tarihçesi, Anlamı ve Kullanılışı

Nazar boncuğu Türklerin vazgeçilmez aksesuarı, doğumların, yeni evlerin, satın alınan arabaların, hayatı güzelleştiren her şeyin negatif enerjilerden koruduğuna inanılan bir sembol.

Peki bu sembolün tarihçesi nedir? Nereden geliyor nazar boncuğu? Bizi nasıl koruyor? Nasıl bu kadar köklü bir yere sahip oldu Türk kültüründe?

<<< 10dksı 4tlye Fal Baktırmak İçin Tıklayınız >>> 

Aslında biz Türklerde nazara inanma oldukça eski bir tarihe dayanır. Orta Asya’da Şamanizm hüküm sürerken, kötü bakışın negatif enerjinin çıkış yeri olduğu düşünülürdü. Başa gelen bir felaketin sebebi bu bakış olarak bilinirdi.  Savaşçı bir toplum olan Türkler de gözdeki bakışa karşı korunmak için göze göz den yola çıkarak, göz sembolünü bulmuşlardır. Nazar boncuğu göze karşı gözle kendini korumak halini almışken, at nalı, hurma çekirdeği, kaplumbağa kabuğu gibi nesneler de şans getiren objeler olmuşlardır.

Bu da demek oluyor ki Nazar Boncuğu Türk toplumunun yüzyıllardır kullandığı bir semboldür ve şu an günlük hayatımızda çokça bulunması çok normaldir.

Para ve Şans konuları Nazarla direk ilgilidir. Hemen bir Falcıya danışın >>>

Nazar Boncuğunun Yapılışı

Nazar boncuğu yapılırken içine kurşun dökülmelidir. Kurşun dökülmesi iyi şans getirir.

Eskiden Nazar boncuğu ocakların açılışı özel bir tören ile olurmuş. Bu ocaklarda yalnızca nazar boncuğu yapılır, asla başka bir iş karıştırılmazdı. Aynı zamanda nazar boncuğunun el ile yapılanı makbüldür. Makinelerde üretilen nazar boncukları süs eşyası olmanın önüne geçemez. Bizi nazardan yani kötü gözden koruyamaz.

Birçok nazar boncuğu uzmanına göre mavi ve sarı renk nazar boncuğunun içinde olmazsa olmazdır. Fakat diğer bir görüşe göre ise nazar boncuğu birçok renkte olabilir, içindeki niyet, kurşun daha önemlidir. Hem yüzyıllardır farklı formlarda var olmuş Nazar Boncuğunun şu anki hali asıl halidir diyemiyoruz. Fakat fikir yüzyıllardır geleneklerimizde aynı yere sahip.

İlişkinize nazar değdiğini mi düşünüyorsunuz? Falcılar cevaplasın >>>

Bunları da Seveceksiniz 

Dorean'ın Yazısı : Giden Sevgilimi Nasıl Döndürürüm?

Kahve Sembolleri Anlamları 1 

Bereket Duası Nasıl Okunmalı?

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi

Uzakdoğu'ya özgü inançları ve felsefeleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen sembollerden biri Yin-Yang'tır. Siyah beyaz bir çemberden meydana gelen bu sembolün ne ifade ettiğini anlamak pek de kolay sayılmaz. İşte Yin-Yang sembolünün kökeni ve anlamı:

11:11 Saatinin Anlamı

Hepimiz tesadüfen de olsa saate baktığımız zaman kadranda 11:11'e denk gelmişizdir. Bu durum bizi meraklandırır ki gayet de normaldir zira 11:11 diğer çift saatlerden oldukça farklıdır ve kafamızı en çok kurcalayan kombinasyonlar arasındadır. Bu çift saate dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!

Yeniaylar, yenilikle, yeniden doğuşlar ve yeni başlangıçlarla anılır. Önümüzdeki Yeniay sırasında, bir bereket çeki hazırlamaya ne dersiniz? Bereket çeki, parasal anlamda olduğu gibi duygusal konularda da bolluk getirir. İşte bu ritüelin püf noktaları!

Buketteki Gül Sayısının Anlamları: Kaç tane hediye etmeliyiz?

Üç tane gülden meydana gelen buketle elli taneden oluşan buket aynı anlama sahip değildir. Aşk çiçeği olarak kabul edilen gül içten özürleri ifade edebileceği gibi evlilik teklifi etmek için de kullanılır. Her şey tercih ettiğiniz sayıya bağlıdır! Sevdiğiniz kişiye incelikli bir mesaj göndermek istiyorsanız, rastgele seçimler yapmayın ve gül sayılarının ne anlamlara geldiğini keşfedin!

Kaşıntıların Anlamları: Vücudunuza kulak verin!

Hepimiz bir anlığına vücudumuzu kaşıma isteğini hissetmişizdir. Bu hissi anlamlandırmak güç olsa da vücudunuzun size bir mesaj vermeye çalıştığı açıktır. Bedenimizde durduk yere kaşıntı hissi ortaya çıkmaz. Kötü olayların habercisi mi yoksa hayra mı alamet? Kaşıntıların tüm anlamlarını keşfedin!

Yüzüklerdeki Taş Sayılarının Anlamları: Aşkın Her Türlü Hali!

Birilerine yüzük hediye etmek, ya da daha güzeli, karşıdaki kişinin size yüzük etmesi her zaman çok romantik bir olaydır. Yüzüklerin ne anlama geldiğini bildiğimizde bu jest daha da romantik olabilir! Bir, iki ya da üç taşlı yüzüklerin her biri farklı anlamlara sahiptir. Artık siz de aşkınızı yüzüklerle ifade edebilirsiniz!

Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?

Para, para, para! Çok az insan daha fazlasını istemez ve onu elde etmek için de her şeyi yapmaya hazırızdır. Ama eğer işinizden gelen para size yetmiyor ve dualarınız cevapsız kalıyorsa bu 4 tütsünün faydasını görebilirsiniz.

Hapşırıklarımızın Anlamları: Burnunuzun size söyleyecekleri var

Gürültülü bir ses ya da bir hastalık belirtisi olmasının dışında "hapşu" sesinin bir anlamı vardır. Sabah 7'de hapşırmakla akşam 6'da hapşırmak aynı anlama gelmez. Her hapşırığın gelecekle bir bağlantısı vardır. İşte bu yüzden atalarımız her hapşırdığımızda "Çok yaşa" der. Zira olan kimin korunmaya ihtiyaç duyduğunu kimin şanslı olduğunu bilirmiş. İyi bir şansın ya da gizli bir aşkın habercisi mi? Burnunuzun seslerine kulak verin!