Evlilik Korkusu Nedir? Erkekler Evlilikten Neden Korkar?

tarihinde

<strong>Evlilik</strong>, iki bireyi birbirine bağlayan en kutsal bağ. Ancak bunun evlilikten korkan, evliliğin sorumluluklarından kaçmayı tercih edenler de var. Peki <strong>evlilik korkusu</strong> neyden kaynaklanır?

 

Gamofobi nedir?

“Ölüm bizi ayırana dek...”

Evlilik, iki bireyi birbirine bağlayan en kutsal bağ. Haliyle, evlilik düşüncesi çoğu insanın hayallerini süslüyor. Ancak bunun yanı sıra evlilikten korkan, aşık olduğu halde evliliğin sorumluluklarından kaçmayı tercih edenler de var. Peki evlilik korkusu neyden kaynaklanır?

“Gamofobi” yani evlilik korkusu; genellikle birine bağlanma korkusu olarak biliniyor. Evlilik korkusu erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülüyor.  

  

Peki evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?

Olumsuz evlilik örnekleri

Gamofobinin bilinen en büyük sebebi, kişinin anne-babası ya da çevresinde gözlemlediği sorunlu, olumsuz evlilikler dolayısıyla bağlanma korkusu yaşamasıdır. Kişi, önündeki kötü örneklerden hareketle evliliğin sorumluluklarını asla yerine getiremeyeceğini düşünür, başarısızlık hissine kapılır. Örneğin küçükken anne babası boşanmış ya da aile içi şiddete tanık olmuş çocuklar evlilik kararını daha zor verir.

Kişisel Güvensizlik

Kişisel güvensizlik, insanlarda gamofobi için önemli bir neden olabilir. Evlilik kolay kolay yürütülmüyor, yüzlerce sorumluluk evli bireylere yükleniyor. Hayatta kendine güveni daha az olan insanlar evliliğin getirdiği sorumlulukları aşabilecekleri konusunda daha çok korku duyuyor ve bu birine ömür boyu bağlanma düşüncesini benimseyememelerine yol açıyor.


Ufukta evlilik var mı? Arayın, öğrenin: 00902129002511 >


Depresyon

Evlenme ve bağlılık korkusu diğer depresif koşullarla da desteklenebilir. Bir kişi aslında evlenmek için istekli olabilir, ancak yaşadığı depresyon onda bu konuda geçici bir güvensizlik yaratmıştır. 

Evlilik korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

Evlilik korkusunu yenmek için kişinin kendine olduğu kadar başkalarına da güvenmesi gerekir. Bu yüzden her şeyden önce başkaları konusundaki önyargıları bir kenara bırakmaya çalışmak çok önemli. Kişinin evlilikten beklediklerini iyi bir şekilde tanımlaması, bunları listelemesi, ardından bu beklentilerinin ne derece gerçekçi olduğunu doğru bir şekilde ortaya koyması işe yarayabilecek yöntemlerdendir. Bunun için yardım almaktan çekinmemeli, zira evlilik korkusunu yenmek için yapılabilecek en doğru şey psikolojik destek almak.

 

Diğer popüler yazılarımız:

 

 

 

Burç yorumlarınız e-posta kutunuza gelsin!

Falcılarımızı tanıyın!

Fal yazılarımız

Yin ve Yang Sembollerinin Anlamı ve Tarihi

Uzakdoğu'ya özgü inançları ve felsefeleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen sembollerden biri Yin-Yang'tır. Siyah beyaz bir çemberden meydana gelen bu sembolün ne ifade ettiğini anlamak pek de kolay sayılmaz. İşte Yin-Yang sembolünün kökeni ve anlamı:

11:11 Saatinin Anlamı

Hepimiz tesadüfen de olsa saate baktığımız zaman kadranda 11:11'e denk gelmişizdir. Bu durum bizi meraklandırır ki gayet de normaldir zira 11:11 diğer çift saatlerden oldukça farklıdır ve kafamızı en çok kurcalayan kombinasyonlar arasındadır. Bu çift saate dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Bereket Çeki: Bolluk Getiren Ritüel!

Yeniaylar, yenilikle, yeniden doğuşlar ve yeni başlangıçlarla anılır. Önümüzdeki Yeniay sırasında, bir bereket çeki hazırlamaya ne dersiniz? Bereket çeki, parasal anlamda olduğu gibi duygusal konularda da bolluk getirir. İşte bu ritüelin püf noktaları!

Buketteki Gül Sayısının Anlamları: Kaç tane hediye etmeliyiz?

Üç tane gülden meydana gelen buketle elli taneden oluşan buket aynı anlama sahip değildir. Aşk çiçeği olarak kabul edilen gül içten özürleri ifade edebileceği gibi evlilik teklifi etmek için de kullanılır. Her şey tercih ettiğiniz sayıya bağlıdır! Sevdiğiniz kişiye incelikli bir mesaj göndermek istiyorsanız, rastgele seçimler yapmayın ve gül sayılarının ne anlamlara geldiğini keşfedin!

Kaşıntıların Anlamları: Vücudunuza kulak verin!

Hepimiz bir anlığına vücudumuzu kaşıma isteğini hissetmişizdir. Bu hissi anlamlandırmak güç olsa da vücudunuzun size bir mesaj vermeye çalıştığı açıktır. Bedenimizde durduk yere kaşıntı hissi ortaya çıkmaz. Kötü olayların habercisi mi yoksa hayra mı alamet? Kaşıntıların tüm anlamlarını keşfedin!

Yüzüklerdeki Taş Sayılarının Anlamları: Aşkın Her Türlü Hali!

Birilerine yüzük hediye etmek, ya da daha güzeli, karşıdaki kişinin size yüzük etmesi her zaman çok romantik bir olaydır. Yüzüklerin ne anlama geldiğini bildiğimizde bu jest daha da romantik olabilir! Bir, iki ya da üç taşlı yüzüklerin her biri farklı anlamlara sahiptir. Artık siz de aşkınızı yüzüklerle ifade edebilirsiniz!

Elimize Para Geçmesi İçin Hangi Tütsüyü Kullanmalı?

Para, para, para! Çok az insan daha fazlasını istemez ve onu elde etmek için de her şeyi yapmaya hazırızdır. Ama eğer işinizden gelen para size yetmiyor ve dualarınız cevapsız kalıyorsa bu 4 tütsünün faydasını görebilirsiniz.

Hapşırıklarımızın Anlamları: Burnunuzun size söyleyecekleri var

Gürültülü bir ses ya da bir hastalık belirtisi olmasının dışında "hapşu" sesinin bir anlamı vardır. Sabah 7'de hapşırmakla akşam 6'da hapşırmak aynı anlama gelmez. Her hapşırığın gelecekle bir bağlantısı vardır. İşte bu yüzden atalarımız her hapşırdığımızda "Çok yaşa" der. Zira olan kimin korunmaya ihtiyaç duyduğunu kimin şanslı olduğunu bilirmiş. İyi bir şansın ya da gizli bir aşkın habercisi mi? Burnunuzun seslerine kulak verin!